O složitých technických problémech bude rozhodovat panel odborníků

Složitější technické otázky bude možné nyní řešit jiným způsobem.
Foto: Getty Images / Peter Fox
O složitých technických problémech bude rozhodovat panel odborníků  | Foto: Getty Images / Peter Fox

Sportovní komisaři minulý týden nevyslyšeli argumenty Red Bullu a rozhodli, že systém DAS je legální. Zjednodušeně řečeno je podle nich součástí systému řízení a ne systému zavěšení, a proto je v souladu s pravidly.

Red Bull věří, že DAS slouží k zahřívání pneumatik. Také britská Sky si všimla, že jezdci používají DAS ve výjezdovém kole (out lap). Mercedes to ale popřel. 

DAS ist gut. Sportovní komisaři shledali systém Mercedesu jako legální

DAS ist gut. Sportovní komisaři shledali systém Mercedesu jako legální

Nový panel FIA

Přestože byl systém DAS odhalen už během předsezónních testů, musel Red Bull s protestem vyčkat až do prvního závodního víkendu. Teprve poté lze podat protest, který řeší sportovní komisaři a to na základě názoru technického delegáta FIA. 

FIA nyní provedla změnu. Týmy se budou moci obrátit na skupinu odborníku. Mělo by to vést týmy k tomu, aby více důvěřovaly stanovisku FIA a podávaly méně protestů během víkendů F1, protože si budou vědomy toho, že šance na úspěch je velmi malá.

„Sportovní komisaři se spoléhají na interpretaci našich odborníků,“ řekl Jean Todt, kterého cituje Motorsport.com. 

„Na naše odborníky je vyvíjen velký tlak. Proto jsme se rozhodli, že v případě delikátních interpretací bude existovat malý panel tří odborníků, kteří budou muset souhlasit nebo nesouhlasit s jednou interpretací.“

„Takže to nebude jen jeden člověk, který může říct ano, černá, nebo bílá. Bude to skupina tří odborníků a navíc mohou získat názor odborníka na elektroniku, motor, aby mohli odpovědět.“

Podávat protest v průběhu víkendů bude možné podle Todta samozřejmě i nadále.

Foto: Getty Images / Peter Fox

Váš názor Další článek: Binotto jako kůl v plotě? Vítězný tým podle Bergera potřebuje řídicí skupinu
6. prosince | Podle Mercedesu Hamilton kvůli poškození předního křídla po kontaktech s Oconem a Verstappenem přišel o 0,4 s na kolo. Hamilton po těchto kontaktech zajel ve 47. z 50 kol nejrychlejší kolo závodu.
6. prosince | Update o Fittipaldim po včerejší nehodě ve F2. Jeho bratr Pietro Fittipaldi uvedl: Má zlomeninu na pravé patě, ale naštěstí jsou věci mnohem lepší, než jsme všichni očekávali. Děkuji FIA, týmu a veškerému lékařskému personálu zde v Saúdské Arábii.

GP Abú Dhabí 2021

Pátek 10. prosince 2021
1. trénink 10.30–11.30
2. trénink 14.00–15.00
Sobota 11. prosince 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 12. prosince 2021
Závod 14.00