O Rosbergovo místo se přihlásila téměř polovina pole, říká Lauda

Téměř polovina jezdeckého pole formule 1 se podle Nikiho Laudy ozvala Mercedesu, aby se nabídla na volné místo, které svým nečekaným odchodem z F1 u mistrovského týmu uvolnil Nico Rosberg.
O Rosbergovo místo se přihlásila téměř polovina pole, říká Lauda

Poté, co v neděli získal v Abú Dhabí svůj první titul mistra světa formule 1, oznámil Rosberg v pátek po poledni před slavnostním udílením cen Mezinárodní automobilové federace (FIA) ve Vídni, že odchází z královny motorsportu.

Mercedesu se tak vedle Lewise Hamiltona uvolnilo jedno místo závodního pilota. Pro rok 2017 dále zůstávají volná místa pouze u Sauberu a Manoru.

Sám Lauda, který u Mercedesu zastává funkci nevýkonného ředitele, se o Rosbergově rozhodnutí dozvěděl pár hodin před oficiálním prohlášením.

„Pár hodin před veřejným prohlášením, řekl nám to telefonem. Vzal jsem to špatně, nečekal jsem to. Nikdo v Mercedesu si nedokázal představit, že už má dost,“ řekl Lauda.

„V první chvíli jsem mu nevěřil. 'Nico, ohledně toho, co jsi nám řekl, neděláš si legraci?' On ale řekl, že je to pravda. Neuvěřitelné.“

„Když já jsem získal svůj první titul (v roce 1975. Další tituly Lauda vybojoval v sezónách 1977 a 1984 - pozn. redakce), okamžitě jsem přemýšlel nad tím, jak bych dosáhl toho druhého. To ale není Nicův případ. Rosbergovo rozhodnutí nás nechalo dezorientované a nepřipravené. Všichni, kteří přispěli k tomu, že Nico vyhrál mistrovský titul, to vzali velmi špatně.“

Nahradit Rosberga bude těžké

Podle Laudy bude velmi obtížné najít za Rosberga náhradu vzhledem k tomu, že většina špičkových pilotů již má smlouvy u jiných týmů. Posadit na Rosbergovo místo mladého pilota, jako například Pascala Wehrleina, by přitom podle trojnásobného mistra světa bylo riskantní.

„Přišli jsme o šampiona, nejlepšího jezdce roku 2016,“ dodal Lauda. „Nebude snadné ho nahradit, protože všichni piloti určitého standardu už jsou pod smlouvami s dalšími týmy.“

„Vzít mladého jezdce je riskantní, nevíme, jestli bude silný. Nabídla se nám téměř polovina startovního pole.“

Foto: Getty Images / Mark Thompson

Další článek: Ricciardovi by jeden titul ve formuli 1 nestačil

Témata článku: , , ,