O odchodu z Asociace týmů F1 uvažuje také Lotus

Majitel týmu Lotus Gérard Lopez přiznal frustraci z neshod na téma Dohody o omezení zdrojů. Jednou z možností proto pro něj zůstává odchod z FOTA.
O odchodu z Asociace týmů F1 uvažuje také Lotus

Dohoda o omezení zdrojů (RRA) měla týmům formule 1 zajistit potřebné úspory v nákladech, ale jelikož nebyla dostatečně detailně definována, dlouhodobě padají obvinění z jejího nedodržování. Shody o úpravách smlouvy týmy nedosáhly a problém zůstává nevyřešený.

Z pohledu Lotusu je ale přísná RRA nutná, protože usnadní finanční život týmů. Podle majitele Lotusu F1 Gérarda Lopeze je bez ní například nemožné, aby byla jeho stáj zisková.

"Není to otázka čísel, důležitější je jednou pro vždy rozhodnout, jak má (RRA) vypadat, a poté zajistit, že ji budou všichni respektovat," uvedl. "Neřeknu vám konkrétní číslo, najít ho se pokoušelo už hodně lidí, ale nikomu se to nepodařilo."

Lopez považuje omezování rozpočtů týmů formule 1 za správnou cestu, která se už osvědčila jinde. "Pro náš sport by to bylo dobré. Je to vidět v ostatních sportech. NBA (americká basketbalová liga) má velmi efektivní stropy pro platy," poukázal. "Nevidím žádný problém v tom, aby strop byl (ve formuli 1) vysoký, ale je třeba ho stanovit a najít rovnováhu."

Lotus zůstává přesvědčený, že je možné Dohodu o omezení zdrojů definovat tak, že s ní budou souhlasit všechny týmy. "Je to jen otázka vůle, jestli to chcete udělat nebo ne," poznamenal Lopez.

Ale názorové rozdíly na téma RRA jsou mezi týmy velké a spory loni vyústily v odchod Ferrari, Red Bullu Racing a Sauberu z Asociace týmů formule 1. Lopez přiznal, že tato cesta zůstává možností i pro jeho tým. "Zvažovali jsme to (odchod). Myslím, že o něm přemýšleli všichni. Ale zatím jsme nerozhodli, co uděláme," dodal.

Další článek: Pirelli oznámilo alokaci pneumatik pro první tři závody

0:37 | Romain Grosjean získal v IndyCar své první pole position.
11. května | Podle posledních spekulací bude GP Turecka zrušena bez náhrady. Počet závodů by klesl z 23 na 22.
11. května | Júki Cunoda dnes slaví 21. narozeniny.
11. května | Za účasti tří týmů pokračují testy 18palcových pneumatik. Tentokrát v Barceloně. Red Bull nasadí Albona, Alfa Romeo Kubicu a Alpine by mělo nasadit Kvjata (od letošního roku rezervní jezdec týmu).

GP Monaka 2021

Čtvrtek 20. května 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 22. května 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 23. května 2021
Závod 15.00