O Kubicovu sedačku se hlásí první jezdci v čele s Liuzzim

Celý svět formule 1 přeje Robertu Kubicovi brzké uzdravení, ale zároveň se musí věnovat otázce, kdo polského pilota u Renaultu nahradí. Ve hře je atraktivní sedačka.
O Kubicovu sedačku se hlásí první jezdci v čele s Liuzzim

Renault v loňské sezóně svojí formou překvapil a dokázal v závodech bojovat o stupně vítězů. Tím se stal pro piloty nejzajímavější stájí po velké čtyřce, kterou tvoří Red Bull, McLaren, Ferrari a Mercedes. Nehoda Roberta Kubici proto znamená uvolnění velmi zajímavé závodní sedačky pravděpodobně na celou sezónu.

Renault se však ocitl ve velmi obtížné situaci, protože po spojení s Lotusem potřebuje letos udělat ještě lepší dojem než loni a k tomu potřebuje pilota, který má zkušenosti se závoděním na čele a vítězením v Grand Prix. A takový volný jezdec na trhu není.

Stáj z Enstonu má armádu pěti záložních pilotů: Bruna Sennu, Romaina Grosjeana, Fairuze Fauzyho, Ho-Pin Tunga a Jana Charouze. Nejzkušenější z nich je Senna, jenž odjel celou minulou sezónu pro HRT, ale svými výkony nijak neoslnil. Grosjean odjel část sezóny 2009, Fauzy jezdil pro Lotus v trénincích a Tung zná formuli 1 z testů.

Šéf Renaultu Eric Boullier přiznal, že pokud má tým nahradit Kubicu na celý rok, zváží možnosti mimo své záložní jezdce. Jako nejzkušenější se tak nabízí dvojice jmen Nick Heidfeld a Tonio Liuzzi. Nejvíce kilometrů poblíž čela závodů najezdil německý pilot, ale žádnou Grand Prix ještě nevyhrál. Ital se netají tím, že po předčasném vyhazovu z Force Indie by místo u Renaultu uvítal.

"Ta nejdůležitější věc je Robertovo zdraví," řekl Liuzzi pro 422race.com. "Jestli pak bude mít Renault jistotu, že Robert do vozu neusedne, tak tu může být šance a já pochopitelně doufám, že ji dostanu já a ne někdo jiný. Ale znovu, prioritou je Robertovo zdraví."

Další možností pro Renault je pokusit se vyvázat z platné smlouvy některého z testovačů. S Pirelli je spojený Pedro de la Rosa, ale mnohem lákavější je jméno Nica Hülkenberga, který se upsal Force Indii. V barvách Williamsu loni podával slibné výkony, které vyvrcholily pole position v Interlagosu.

"Máme smlouvu s Force Indií a ze své vlastní iniciativy je (Renault) kontaktovat nebudeme," uvedl člen Hülkenbergova manažerského týmu Timo Gans pro Daily Mail. "Pokud by nás Renault kontaktoval, začali bychom o tom přemýšlet, ale zatím tomu tak není. Snad se Robert brzy uzdraví."

A nakonec je tu ještě jedna teoretická možnost. Jméno Kimiho Räikkönena se od jeho odchodu z formule 1 neustále vrací jako duch a bývalý mistr světa z Finska plní titulky i teď. Žádné vyjádření z jeho strany se ale zatím nepodařilo získat. Räikkönen je ovšem přihlášený do letošní sezóny WRC s vlastním týmem ICE 1 Racing, který bude provozovat vůz Citroën DS3. Fin jistě uzavřel mnoho smluv na zajištění účasti v rallye a vše náhle ukončit by nebylo snadné.

Je třeba také připomenout, že Renault předběžně jednal s Räikkönenem už loni, když zvažoval výměnu Vitalije Petrova, a Fin naštvaně vše utnul, když se tehdy ještě francouzská stáj chtěla ujišťovat o jeho motivaci. Otázkou by také byla jezdcova fyzická kondice, protože rallye vozy kladou jiné nároky než monoposty F1. Přesto všechno Räikkönen představuje zdaleka tu nejatraktivnější možnost z hlediska týmu i fanoušků, Iceman byl totiž ještě loni navzdory svému odchodu třetím nejoblíbenějším pilotem formule 1, ukázal to průzkum veřejného mínění. O jeho schopnostech být pochyb také nemůže, v roce 2007 vyhrál titul mistra světa a celkem triumfoval v 18 Grand Prix.

Diskuze (166) Další článek: Odhalení monopostu HRT F111
16. srpna | Alonso by se měl podle spekulací v následujících týdnech zúčastnit testu vozu IndyCar.
15. srpna | Podle některých spekulací oznámí McLaren v nejbližších dnech příchod Carlose Sainze.
14. srpna | Před 30 lety zemřel Enzo Ferrari.
14. srpna | Fernando Alonso má dnes něco oznámit. Nevíme, zda se to týká jeho kariéry nebo něčeho úplně jiného.

GP Belgie 2018

Pátek 24. srpna 2018
1. trénink 11.00–12.30
2. trénink 15.00–16.30
Sobota 25. srpna 2018
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 26. srpna 2018
Závod 15.10