O čem všem bude jednat Komise F1? Mimo jiné o trestných bodech pro jezdce

Tento týden se uskuteční další jednání Komise formule 1 a na programu je několik velmi zajímavých bodů. Zřejmě nejdůležitější bude změna názvu tří stájí.
O čem všem bude jednat Komise F1? Mimo jiné o trestných bodech pro jezdce

Komise F1 se sejde ve čtvrtek v Ženevě na svém pravidelném jednání. Podle dostupných informací jsou na programu následující body.

Přejmenování tří týmů
O změnu názvu usilují ne dvě, ale hned tři stáje. V roce 2012 se chce Renault přejmenovat na Lotus, Lotus na Caterham a Virgin se chce jmenovat Marussia.

Týmy chtějí v rámci tohoto bodu diskutovat také o upřesnění pravidel pro přejmenovávání, aby k němu docházelo jen v opodstatněných případech a aby tento proces nebyl zneužíván. Podle šéfa Mercedesu Rosse Brawna totiž některé týmy požadují za souhlas s přejmenováním konkurentů protislužby. Pokud se tým přejmenuje bez souhlasu Komise F1, ztratí nárok na odměny za své předchozí výsledky.

Upřesnění definici konstruktéra
Komise bude detailně rozebírat technické vazby mezi jednotlivými týmy a z širšího pohledu také zákaznické vozy. Některým stájím se nezdá, jak moc se zlepšila Force India, a považují to za důsledek úzké spolupráce s McLarenem. Zákaznické vozy jsou zakázané a existuje seznam komponent, které si každý tým musí navrhovat a stavět sám.

Polemika se nyní vede o tom, jestli tým splňuje definici konstruktéra, když mu pomáhá jiný tým, byť nepřímo, a to třeba poskytnutím části svého know-how a některých zaměstnanců. S McLarenem už spolupracuje vedle Force Indie také Virgin, Lotus má za partnera Red Bull a HRT Williams. Parametry těchto vztahů v návaznosti na podmínku být konstruktérem budou předmětem diskuzí.

Jistou souvislost má také zaměstnávání bývalých pracovníků FIA u týmů formule 1. Toto téma vzniklo přestupem motoráře Gillesa Simona z FIA k výrobci agregátů PURE. Týmy by chtěly tyto případy nějak ošetřit, ve hře je stanovení přechodné doby, po kterou by zaměstnanci FIA po odchodu z federace nesměli pracovat pro žádný tým.

Kalendář 2012
Kalendář závodů pro příští sezónu byl sice již schválen, ale vývoj v Bahrajnu, Koreji a USA vyvolává nejistoty. Bahrajn stále ohrožují nepokoje, Koreu nedostatek financí a Spojené státy spory uvnitř pořadatelské organizace. Komise bude o těchto otaznících diskutovat.

Jezdění ve třetí části kvalifikace
I když týmy dospěly na společném jednání s Pirelii v Indii k závěru, že šetření pneumatik a nejezdění ve třetí části kvalifikace prostě patří do současné formule 1 jako strategický prvek, na programu jednání Komise F1 se objevil také tento bod. Ne všem se líbí, že v poslední kvalifikační desetiminutovce nebojují všechny vozy.

Stewardi
Členové komise by měli také diskutovat o možnosti určit stálého stewarda z řad bývalých jezdců. Ti se nyní v této roli střídají. Pokud by tato pozice byla stálá a zastával by ji pořád jeden a ten samý bývalý pilot, přineslo by to podle některých větší konzistenci v rozhodování stewardů.

Jezdci a trestné body
Zajímavým tématem je také nápad udělovat jezdcům trestné body, podobně jako je známe z řidičských průkazů. Za prohřešky by jezdci dostávali nejen běžné penalizace jako doposud, ale také trestné body. Při dosažení určitého počtu by jim mohla být na určitou dobu pozastavena licence a týmy by musely do vozu posadit někoho jiného. Podle prezidenta FIA Jeana Todta mají být závodní jezdci vzorem pro ostatní, proto federace přemýšlí o podobných věcech.

Od Todta také pochází myšlenka zlepšit identifikaci jezdců na trati. Todt by uvítal velká čísla nebo jména na vozech, protože podle helem nebo barvy "T" s kamerou nad krytem motoru je často těžké rozeznat piloty jednotlivých týmů.

O komisi
Komise formule 1 je vrcholový orgán, který připravuje návrhy pravidel a předkládá je ke konečnému schválení Světové radě motorsportu FIA. Má celkem 26 členů, zástupce v ní má každý tým, osm pořadatelů závodů, výrobce pneumatik, výrobci motorů a sponzoři (2). Zbývající dva členové jsou prezident FIA Jean Todt a Bernie Ecclestone. Aby Komise F1 jakýkoliv návrh schválila, musí pro něj hlasovat 18 členů.

Výše uvedená témata budou předmětem diskuzí a nic dalšího přinést nemusí. Lze ale očekávat, že minimálně v otázce přejmenování týmů přijde komise s konkrétním závěrem.

Diskuze (97) Další článek: Vergne bude v Abú Zabí testovat pro Red Bull
13:38 | Fernando Alonso zdá se pojede v USA se designem helmy, kterým chce podpořit sopečnou erupcí zasažený ostrov La Palma. Více uveřejní ve čtvrtek.
12:36 | Bývalý šéf motorářů Renaultu Remi Taffin našel novou práci. Bude technickým ředitelem společnosti ORECA, který působí ve vytrvalostních závodech.
17. října | Kimi Räikkönen dnes slaví 42. narozeniny.
16. října | 24. narozeniny dnes slaví Charles Leclerc.

GP USA 2021

Pátek 22. října 2021
1. trénink 18.30–19.30
2. trénink 22.00–23.00
Sobota 23. října 2021
3. trénink 20.00–21.00
Kvalifikace 23.00–00.00
Neděle 24. října 2021
Závod 21.00