Novým prezidentem FIA se stal Jean Todt

Bývalý šéf Ferrari nahradí ve funkci Maxe Mosleyho. - DOPLNĚNÉ VYDÁNÍ.

Bývalý sportovní ředitel Peugeotu a Ferrari Jean Todt zvítězil v dnešních volbách prezidenta Mezinárodní automobilové federace FIA. Todt v hlasování porazil bývalého mistra světa v rally Fina Ariho Vatanena v poměru hlasů 135:49. Dalších 12 volitelů se hlasování zdrželo nebo odevzdalo neplatné hlasy.

V Paříži na volební proceduru po celou dobu dohlížel soudní delegát. Hlasování probíhalo v souladu s předpisy FIA formou hlasovacích lístků. K jejich sčítání došlo pod dohledem zástupců vybraných oběma kandidáty a vedením schůze. 

Třiašedesátiletý Todt ve funkci nahradí Maxe Mosleyho. Ten byl prezidentem FIA od roku 1993, když předtím vedl od roku 1991 její dceřinnou organizaci FISA zaměřenou na motoristický sport. Mosley podporoval Francouze ještě před oznámením jeho kandidatury.

Jean Todt je bývalým spolujezdcem v rally. Závodní kariéru ukončil v roce 1981 a vydal se na dráhu úspěšného manažera. V letech 1984 až 1992 pomohl Peugeotu k zisku titulů mistra světa v automobilových soutěžích i vítězství v závodech Paříž-Dakar, kde pod jeho vedením třikrát vyhrál jeho dnešní soupeř Vatanen, a 24 Hodin Le Mans. Od roku 1993 do roku 2007 byl šéfem Scuderie Ferrari ve formuli 1, poté do března 2009 ředitelem celé společnosti Ferrari. Za jeho působení získal Michael Schumacher pro Maranello pět titulů mistra světa a titul si připsal i Kimi Räikkönen. V letech 1999 až 2008 vyhrálo Ferrari osmkrát pohár konstruktérů.

Doporučujeme

Články odjinud