Nový žetonový systém by mohl zkrotit vývoj současných vozů

Do formule 1 se možná vrátí žetonový systém, který už F1 pamatuje po zavedení hybridních pohonných jednotek.
Nový žetonový systém by mohl zkrotit vývoj současných vozů

Formule 1 chce omezit vývoj v příštím roce. Zatím se týmy dohodly na zmrazení vývoje šasi, které bude v příštím roce stejné jako letos – jen McLaren bude moci provést nezbytné úpravy pro přechod k Mercedesu.

Existuje vůle zmrazit i vývoj dalších částí vozu, ale jak už to tak chodí, deset týmů má deset různých názorů na to, co zmrazit.

Vyřešit by to mohl nový žetonový systém. Podobný využívala F1 v prvních letech hybridní éry. Jednotlivé části pohonné jednotky byly ohodnoceny určitým počtem žetonů a výrobce si mohl při vývoji vybrat, na co žetony použije. Jejich počet měl postupně klesat. V roce 2015 byl počet žetonů, které šlo použít, 32 a vloni to měly být už jen 3.

Nově by se žetony nevztahovaly na pohonnou jednotku ale na části samotného vozu a jeho vývoje v příštím roce.

Kromě žetonů diskutuje F1 také o omezení vývoje v aerodynamickém tunelu a v CFD (počítačové simulace).

Foto: Getty Images / Mark Thompson

Další článek: Motorové oddělení Mercedesu začalo vyrábět zařízení na podporu dýchání

18:05 | Aktualizace: Alonso se nezúčastní prezentace (otázek a odpovědí médiím) při prezentaci vozu Alpine kvůli cestovním omezením.
17:44 | Na Eurosportu 2 začíná první letošní závod formule E.
17:07 | Fernando Alonso se nezúčastní prezentace Alpine a navazujících rozhovorů. Alpine píše o hygienických důvodech. Není zřejmé, zda jde o cestovní restrikce nebo to souvisí s jeho nedávnou nehodou.
11:50 | Pirelli bude sponzorem závodu v Imole. Celý název závodu tak bude: Formula 1 Pirelli Gran Premio del Made in Italy e dell’Emilia Romagna