Nový formát kvalifikace se rušit nemusel, říká Hembery

Podle sportovního šéfa Pirell by se měla F1 nad eliminačním formátem kvalifikace ještě zamyslet.
Nový formát kvalifikace se rušit nemusel, říká Hembery

Hned poté, co byl nový formát zaveden, se objevily kritické hlasy, které poukazovaly zejména na složitost systému. Argumentovalo se také tím, že kvalifikace je jedna z věcí, které není potřeba měnit.

Nakonec jsme si ale nový formát v Austrálii vyzkoušeli. Už pár minut před koncem poslední části bylo o startovním roštu rozhodnuto. F1 se vyděsila a v neděli dopoledne zástupci týmů nový formát zrušili.

Podle Paula Hemberyho to ale možná bylo špatné rozhodnutí. „Neslyšel jsem všechny argumenty,“ řekl pro Motorsport.com. „V kvalifikaci bylo několik pozitiv a několik negativ. Myslím, že Q3 potřebovala zlepšit – to, že auta nevyjela, bylo fanoušky a diváky jednomyslně viděno jako negativní. Ale mohlo se to vyřešit tím, že bychom se vrátili k poslední části z loňského roku, tedy bez procesu eliminace.“

Hembery tedy navrhuje to, co bylo diskutováno ještě před Austrálií – první dvě části by probíhaly v eliminačním formátu, třetí část by byla „klasická“.

Podle Hemberyho měl nový formát jednu výhodu – nutil nejlepší týmy nasadit do celé kvalifikace super měkkou směs. Díky tomu pak jezdci odstartovali na této směsi i do závodu, což ovlivnilo jeho průběh.

V Austrálii měly týmy s ohledem na nová pravidla tři směsi: super měkkou, měkkou a střední. Do závodu se startuje na sadě, se kterou jezdec zajel nejrychlejší čas v prostřední části.

Pokud by tedy neexistoval eliminační formát, nejlepší týmy by se podle Hemberyho pokusily do třetí části proklouznout na měkké sadě. Odstartoval by tedy na ní a závod by mohl probíhat jinak.

Foto: Pirelli

Další článek: 360 stupňové video: Rosberg vás proveze ulicemi Monaka

10:36 | Podle Auto Hebdo u Renaultu končí šéf motorářů Rémi Taffin. U týmu pracuje 22 let.
3. srpna | Dan Ticktum už není vývojovým jezdcem Williamsu. Tým s ním ukončil spolupráci.
3. srpna | Ferrari oznámilo, že prohlídka vozu Charlese Leclera, do kterého narazil Lance Stroll, ukázala, že jeho motor je natolik vážně poškozen, že ho nebude možné opravit. Leclerca tak čekají penalizace.
3. srpna | Mladíci testují. Theo Pourchaire se ve středu sveze s vozem Alfy Romeo z roku 2018 v Maďarsku. Na trati nebude sám, probíhají tam testy 18palcových pneumatik. Oscar Piastri jezdí v Monze s vozem Renaultu ze stejného roku.