Novoroční odlehčení: Najděte na obloze hvězdu, podle které se přejmenovalo Toro Rosso

Toro Rosso se letos přejmenovává na Alpha Tauri. Název je odvozen od módní značky Red Bullu a ta zase podle jedné jasné hvězdy.
Novoroční odlehčení: Najděte na obloze hvězdu, podle které se přejmenovalo Toro Rosso

Nejjasnější hvězdy souhvězdí se označují písmeny řecké abecedy (alfa, beta, gama,...). K písmenu se pak přidává genitiv (2. pád) latinského názvu souhvězdí.

Alfa Tauri je tak nejjasnější hvězdou v souhvězdí Býka a nově také název týmu formule 1. Hvězda je známější pod názvem Aldebaran. 

Jedna z mých nejlepších sezón, hodnotí Kvjat letošní rok

Jedna z mých nejlepších sezón, hodnotí Kvjat letošní rok

Hvězdu můžete v těchto dnech a týdnech velmi snadno najít na noční obloze. Nepotřebujete k tomu žádný dalekohled, vyjet z města a dokonce ani žádné astronomické znalosti.

Stačí se okolo 23. hodiny podívat směrem na jih (pokud nevíte, kterým směrem, můžete použít například kompas v mobilu). Přímo nad jižním obzorem najdete jasné souhvězdí Orion. Noční obloha se samozřejmě mění, takže v polovině ledna bude Orion přesně nad jihem už okolo 22. hodiny a na konci ledna okolo 21. hodiny.

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Stellarium, CC 

Je to ale jen pomůcka pro první zorientování se. Pokud se vám nechce čekat do pozdních hodin, můžete se podívat na oblohu i dříve (po 20. hodině). Orion najdete trochu více „vlevo“ nad jihovýchodním obzorem.

Orion zabírá velkou část oblohy a díky jeho charakteristickému tvaru a poměrně jasným hvězdám nelze přehlédnout. 

Významnou část Orionu tvoří pás Orionu (tři hvězdy v jedné přímce), který použijeme pro nalezení Alfa Tauri (alias Aldebaran). 

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Mysid, CC BY-SA 3.0, Wikipedia

Stačí tyto tři hvězdy spojit do jedné přímky, která nás nasměruje na souhvězdí Býka (směrem vpravo nahoru). 

Aldebaran patří mezi nejjasnější hvězdy na noční obloze, takže ho nemůžete minout. Kromě toho se nedaleko od něj nachází hvězdokupa Plejády, kterou si kvůli jejímu tvaru lidé pletou s Malým vozem:

Klepněte pro větší obrázek
Aldebaran (vlevo) a Plejády (vpravo nahoře). Foto: Stellarium, CC

Název Aldebaran pochází z arabštiny a znamená „následující“, protože Aldebaran jakoby následuje hvězdokupu Plejády při každodenním pohybu oblohy.

Alfa Tauri je rudým obrem, který je 44krát větší než Slunce. Nachází se 65 světelných let od nás, takže pokud se na něj podíváte, uvidíte světlo, které se vydalo na cestu v době, kdy F1 vládl Juan Manuel Fangio.

Další článek: Základní data, údaje a změny v letošní sezóně formule 1

14:41 | Roman Staněk skončil ve své první kvalifikaci ve F3 na 10. místě se ztrátou 3 desetin na pole position, které získal Sebastian Fernandez.
13:21 | Sezóna ještě ani pořádně nezačala a Giovinazzi už nasazuje druhou elektroniku řídicí elektroniky.
12:46 | Red Bull potvrdil, že bude mít na FIA dotazy ohledně systému DAS. Mercedes ho v prvním tréninku použil.
10:24 | Roman Staněk ve svém prvním tréninku ve F3 na osychajícím Red Bull Ringu na skvělém třetím místě z 30 jezdců! A navíc 27 kol, nejvíce ze všech.

GP Rakouska 2020

Pátek 3. července 2020
1. trénink Hamilton (1:04.816)
2. trénink Hamilton (1:04.501)
Sobota 4. července 2020
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 5. července 2020
Závod 15.10