FIA

Nové ředitelství závodu: VRC, Blash, Wittich a Freitas

Ředitel závodu je mrtev, ať žije ředitel závodu. Vlastně ředitelé závodů. Michael Masi skončil ve své funkci. Nahradí ho nová struktura.
Foto: Profimedia
Nové ředitelství závodu: VRC, Blash, Wittich a Freitas  | Foto: Profimedia

Michael Masi se stal ředitelem závodu F1 po náhlé smrti Charlieho Whitinga. V letošní sezóně ho ale už neuvidíme a ani neuslyšíme.

FIA vytvořila novou strukturu. Její páteří budou dva prvky – VRC alias Virtual Race Control. Tým lidí v jednom ze sídel FIA bude řediteli závodu pomáhat. Zřejmě mu bude připravovat podklady, sestřihy z různých incidentů na trati apod.  

Druhým pilířem bude Herbie Blash. Působil jako šéf týmu Brabham. Od roku 1995 byl zástupcem Charlieho Whitinga. V roce 2016 z formule 1 odešel a stal se konzultantem pro motocykly Yamaha. Nyní se vrací spíše do role poradce. 

Radit bude hned dvěma ředitelům závodu, kteří se budou střídat.

Niels Wittich

Wittich má zkušenosti jako ředitel závodů především z německého seriálu DTM a Formule E. Na konci loňského roku u DTM skončil a měl zamířt do F1 na pozici zástupce ředitele závodu pod vedením Masiho. Nakonec je jedním z jeho nástupců. 

Eduardo Freitas

Bez nadsázky legenda motorsportu. Začínal jako mechanik (stejně jako Whiting) ale u motorek. Na konci 70. let přešel k motokárám, byl traťovým maršálem. 

V roce 2002 pracoval jako ředitel tratě v Estorilu, když byl požádán, aby se na sezónu ujal vedení šampionátů FIA GT a ETCC a v této roli zůstal až do konce roku 2009. FIA poté povýšila Freitase do mistrovství světa FIA GT1. V roce 2012 se stal ředitelem vytrvalostních závodů (WEC). Pokud sledujete Le Mans, tak jeho hlas z rádia určitě znáte. Freitas působí také jako ředitel závodu v evropské sérii Le Mans a v asijské sérii Le Mans.

Další článek: Video: Onboard záběry z vozu Mercedes W13

Témata článku: ,

Aktuality

1. prosince | Rezervním jezdcem McLarenu ve F1 bude Alex Palou, který závodí v IndyCar (od roku 2024 tam bude závodit za McLaren). 
30. listopadu | Logan Sargeant bude ve formuli 1 závodit s číslem 2, které jako poslední používal Stoffel Vandoorne v roce 2018. 
30. listopadu | McLaren pro formuli E. Za volant se posadí René Rast a Jake Hughes 
30. listopadu | Za tým Virtuosi ve F2 budou v příštím roce jezdit Jack Doohan a Amaury Cordeel. Doohan je juniorem Alpine.