Nové pohonné jednotky budou výkonné, levnější a emotivní

Formule 1 zmrazí vývoj současných pohonných jednotek a začne připravovat nové.
Foto: Activepictures / Jiří Křenek
Nové pohonné jednotky budou výkonné, levnější a emotivní | Foto: Activepictures / Jiří Křenek

Formule 1 schválila zmrazení vývoje pohonných jednotek od příštího roku, což je dobrá zpráva pro Red Bull, který může převzít motory Honda.

Zmrazený vývoj ovšem může také zmrazit ztráty jednotlivých výrobců. Pro tento případ není na stole žádné řešení, které by výkony před zmrazením alespoň částečně srovnalo. Zejména Ferrari musí spoléhat na to, že v nejbližších měsících odvede dobrou práci.

Italská média spekulují o radikální změně motoru Ferrari

Italská média spekulují o radikální změně motoru Ferrari

Současně se také o rok uspíší zavedení nových pohonných jednotek. Přijít mají v roce 2025.

F1 bude o podobě nových pohonných jednotek ještě diskutovat, ale stanovila si pět parametrů:

  1. Udržitelnost z hlediska životního prostředí a sociální a automobilový význam.
  2. Plně udržitelné palivo.
  3. Vytvoření výkonných a emotivních pohonných jednotek.
  4. Výrazné snížení nákladů.
  5. Přitažlivost pro nové výrobce pohonných jednotek.

Parametry nejsou překvapivé. Formule 1 dlouhodobě diskutuje o pohonných jednotkách, které budou především jednodušší a levnější, což by mělo usnadnit vstup nových výrobců. Nezapomeňme, že od příštího roku budeme mít ve F1 už jen tři výrobce.

Slovo „emotivní“ má odkazovat na současnou frustraci zejména s ohledem na zvuk motorů, i když je otázkou, zda se zrovna v této oblasti podaří dosáhnout zlepšení. Řešení ale existují – například zvýšit otáčky, průtok paliva a odstranit MGU-H. 

Nové motory budou nepochybně vycházet z těch současných. Zjednodušení může být dosaženo právě odstraněním MGU-H nebo třeba standardizací některých částí. Diskuse na toto téma teprve začne.

Další článek: Formule 1 schválila zmrazení pohonných jednotek (aktualizováno)

20:24 | Kvjat v Magny-Cours testoval s Alpine pneumatiky pro příští rok (do mokra a přechodných podmínek). Včera odjel 91 kol, dnes byl test zrušen pro technické problémy.
19:18 | Ještě to není oficiální, ale podle The Times bude Turecko vyřazeno z červeného britského seznamu, což znamená pro britské zaměstnance týmů a F1 mírnější režim po návratu. GP Turecka by se tak na začátku října měla konat.
15. září | Šéf Astonu Martin Otmar Szafnauer odmítl spekulace o neshodách a třenicích se Sebastianem Vettelem jako 100 % nesmysl. Vettel má být brzy potvrzen také pro příští rok.
15. září | Dokument o Schumacherovi je už na Netflixu. Celkem ve 190 zemích a 30 jazycích a to včetně češtiny.