Nové díly a maturita pro inženýry. Co přinese Velká cena Španělska?  | Foto: Getty Images / Lars Baron

Foto: Getty Images / Lars Baron

Nové díly a maturita pro inženýry. Co přinese Velká cena Španělska?

Velká cena Španělska bude důležitým závodem. Může totiž po delší době ukázat rozložení sil. 

O Katalánském okruhu se někdy říká, že kdo vyhraje zde, může vyhrát kdekoliv. Dnes už to tak úplně neplatí, ale přesto je tento okruh pro inženýry tak trochu maturitou. Po aerodynamické stránce má všechno – různé typy zatáček i rovinky.

V hybridní éře se jen jednou stalo, že zde vyhrál jiný tým než ten, který nakonec získal titul – v roce 2016 získal premiérové vítězství Max Verstappen, ale stalo se tak poté, co jezdci Mercedesu v prvním kole kolidovali.

Vloni zde Verstappen vyhrál s náskokem 24 sekund před jezdci Mercedesu (druhý tým v PK), Pérezem a Sainzem (Ferrari bylo nakonec třetí v PK).

esp mapa.jpg
Okruh v Barceloně. Očekávané rychlosti v zatáčkách a převodové stupně.
Foto: Mercedes

O víkendu by mělo být sucho, i když v posledních hodinách se předpověď trochu zhoršila a pravděpodobnost deště se v průběhu víkendu pohybuje mezi 20 až 40 %.

Velká cena Španělska může nastínit, jaké je současné rozložení sil. Favoritem je nepochybně Max Verstappen. Otázkou je, zda skutečně vyhraje a s jakým náskokem. Poté nás budou zajímat odpovědi na některé otázky. Vrátí se Ferrari nahoru po katastrofálním víkendu v Kanadě? Bude lepší než McLaren a co Mercedes? Bude v boji o stupně vítězů, nebo byla Kanada jen jednou vlaštovkou?

Předešlé závody nebyly příliš reprezentativní. V Kanadě pršelo, pak trať osychala. Red Bullu okruh příliš nevyhovoval, ale Verstappen i tak vyhrál s náskokem 3,9 sekundy. 

Monako je Monako. Netřeba dodávat více. Leclerc o vítězství rozhodl už v sobotu, když získal pole position.

V Imole měl Red Bull také problémy. Verstappen vyhrál ale jen s náskokem 0,7 sekundy. V Miami se pak z vítězství radoval Norris.

Red Bull má nyní v Poháru konstruktérů náskok 49 bodů na Ferrari a 89 bodů na McLaren.

Nové díly

Do Španělska přiveze mnoho týmů větší či menší balíky vylepšení. Možná největší má mít (podle formu1a.uno, AMuS) tým Racing Bulls. Spekuluje se o novém zadním křídle, bočnicích a dalších dílech. Tým se bude ve zbytku sezóny snažit oddálit od dalších týmů a přiblížit k Astonu Martin. Dnes má italská stáj 28 bodů, Aston Martin o 30 více. 

Nové díly ale mají nasadit také u Ferrari, Red Bullu, Mercedesu nebo McLarenu. 

Doporučujeme

Články odjinud