Nováčci: Kovalainen atakoval postup do druhé části kvalifikace

V pořadí nováčků nedošlo v Monaku k zásadním změnám. Lotus se příblížil zaběhnutým týmům, s mírným odstupem následovali jezdci Virginu a pole uzavírali zástupci HRT.

Lotus
Anglicko-malajský tým opět potvrdil pozici nejlepšího nováčka. Heikki Kovalainen dokonce v první části kvalifikace atakoval sedmnácté místo Kamuje Kobajašiho. Nakonec svou snahu přehnal, skončil v hodinách a zůstala mu osmnáctá pozice. "Při druhém výjezdu jsem se snažil riskovat. Na další auto jsem ztrácel 0,9 sekundy, kdyby mi to kolo vyšlo, mohl jsem postoupit do druhé části. Ale upřímně řečeno jel jsem až za limitem a neměl jsem vůz pod kontrolou. Nakonec jsem byl alespoň nejrychlejší zástupce nových týmů," rekapituloval Fin. Jeho stájový kolega Trulli se umístil hned za ním. Přitom těsně před kvalifikací ještě měnil nastavení. "Přesto jsme dalším vozům mnohem blíže, než mnoho lidí očekávalo. Od začátku sezony jsme se dost zlepšili. Jsem spokojen s tím, kde se právě nacházíme," radoval se Ital. Stahování ztráty na zaběhnuté týmy pochopitelně těší také technického ředitele Mika Gascoyna. "Splnili jsme, v co jsme doufali. Heikki zajel na začátku velmi dobré kolo a Jarno totéž předvedl ke konci," pochvaloval si konstruktér.

Virgin
Timo Glock odjel v ranním tréninku jen tři kola, přesto se v kvalifikaci přiblížil lotusům. Nakonec zůstal dvacátý. "V Monaku nikdy nevíte, co se může stát. Auto se s plnou nádrží chová dobře. Musíme připravit takovou strategii, abychom mohli využít každé příležitosti. Máme tu s sebou profesionálního hráče pokeru Chrise Fergusona, mohli bychom se s ním poradit," zavtipkoval Němec. Lucas di Grassi skončil v tréninku hned za Glockem, ale prý očekával lepší čas. "Zadek auta se choval jinak než v tréninku, musíme se podrobně podívat na data a ujistit se, jestli je vše v pořádku. Už nebudu mít problémy s šetřením paliva a v Turecku bych měl dostat nový vůz," tětší se Brazilec. Technický ředitel Nick Wirth pozitivně hodnotil nové části instalované zatím jen na Glockově voze. Přispěly totiž ke zlepšení aerodynamiky.

HRT
Díky tomu, že Fernando Alonso rozbil své ferrari ve volném tréninku a nenastoupil do kvalifikace, nestartují tentokrát vozy HRT z poslední řady. Šéfa týmu Colina Kollese potěšilo, že ani jeden z jeho jezdců svůj vůz na monacké trati nerozbil. Dvaadvacátý Bruno Senna měl v rychlých zatáčkách problémy s výkonem. "Chci poděkovat týmu, který pracoval na řešení tohoto problému," řekl Brazilec, na jehož voze došlo nakonec k výměně částí převodovky. "Od té doby se mi opět jezdilo přirozeně a víc jsem si věřil. Tvrdě pracujeme a doufám ve světlejší budoucnost," dodal optimisticky. Karuna Čandhoka trať v malém knížectví doslova učarovala, ale nyní ho čeká hledání příčin jeho ztráty. "Sedneme si na to s inženýry a zkusíme porozumět, proč tolik ztrácíme."

Další článek: Střed pole: Barrichello se soupeři na úzké trati problémy neměl

Témata článku: , , , , , , , , ,