Nová pravidla zvyšují bezpečnost v boxové uličce, posvítila si na semafory

Sportovní pravidla 2011 přinášejí řadu drobných změn, které mají za cíl posílit bezpečnost v boxové uličce. Mimo jiné by se měly zpřehlednit zastávky v boxech.
Nová pravidla zvyšují bezpečnost v boxové uličce, posvítila si na semafory

Během závodů bývá v boxové uličce velmi rušno zejména ve chvílích, kdy ke svým mechanikům zajíždí více jezdců najednou. Nejen letos jsme byli svědky incidentů při výjezdu a příjezdu vozů na boxová stání. K nepřehledným situacím v posledních letech přispěly semafory, které týmy využívají pro signalizaci jezdcům.

Pokud totiž jezdce na boxovém stání diriguje mechanik s "lízátkem", všichni kolem vidí, kdy se vůz rozjede, signalizace je zřetelná ze všech stran. Když se ale jezdec řídí podle týmového semaforu, je pro stáje kolem situace daleko méně přehledná, především pak pro tu, která stojí před vypouštěným vozem, protože zepředu není vidět, jaká světla svítí na semaforu před jezdcem.

FIA proto zavedla do pravidel povinnost signalizace, která je viditelná z obou stran. To znamená, že nejen ze strany jezdce, ale i zepředu musí být zřetelné, kdy jezdec dostal pokyn k odjezdu. Jak se s tímto pravidlem vypořádají týmy se semafory, můžeme zatím jen odhadovat, ale nabízí se například oboustranné semafory.

Bezpečnosti v boxové uličce se dále týká zákaz předjíždění, možnost uzavřít pit lane z bezpečnostních důvodů a omezení maximální šířky rychlého pruhu na 3,5 metru, více zde a zde.

Diskuze (26) Další článek: Stewardi budou moci udělovat mnohem přísnější tresty
19:59 | Verstappen má pro závod 5 sad čerstvých hyperměkkých pneumatik. Tolik jich ale asi potřebovat nebude. odkaz
17:24 | Laudy se zeptali, jak by řešil Verstappena: Vyměnil Za koho? Jeho mozek!
13:41 | Ferrari si nakonec nechá nové zadní zavěšení. Ve čtvrtek po problémech v Barceloně zkoušelo zpět staré zavěšení. To… odkaz
25. května | Antonio Fuoco ze stáje Charouz Racing System skončil v závodě F2 na 8. místě, což znamená pole position pro zítřejš… odkaz
25. května | Dnes v Monaku závodí závodí junioři a Porsche. Z jednoho Porsche uniklo na vjezdu do boxů opravdu hodně velké množství oleje.

GP Monaka 2018

Čtvrtek 24. května 2018
1. trénink Ricciardo (1:12.126)
2. trénink Ricciardo (1:11.841)
Sobota 26. května 2018
3. trénink Ricciardo (1:11.786)
Kvalifikace Ricciardo (1:10.810)
Neděle 27. května 2018
Závod 15.10