Nová pravidla zkomplikují výměnu předních přítlačných křídel

Drobné kolize přijdou jezdce draho.
Pravidla pro rok 2009 umožňují jezdcům měnit za jízdy sklon předního přítlačného křídla, což bude mít důsledky v podobě komplikací při jeho výměně během zastávek v boxech. Mechanici budou totiž muset kromě připevnění nového nosu na vůz věnovat čas i připojení ovládání zařízení, které umožní změnu nastavení křídla.

"Skutečnost, že můžete měnit sklon křídla, má svá negativa a jedním z nich je, že se prodlouží rychlé výměny nosu během zastávek v boxech. Můžete používat hydraulický systém nebo elektromotor, ale ať už použijete cokoliv, budete v každém případě muset spojit nějaké kabely, protože to celé ovládáte z kokpitu. Takže to pro všechny bude znamenat v boxech velké ztráty," řekl testovací jezdec McLarenu Pedro de la Rosa pro ITV.

Přední přítlačná křídla ve specifikaci pro rok 2009 jsou navíc širší a posazena níže než ta loňská. Jezdci se proto shodují v tom, že bude chvíli trvat, než si zvyknou na větší rozměry křídla, které z kokpitu ani nevidí.

Pedro de la Rosa však neočekává, že by to mělo způsobit dlouhodobé problémy: "Nemám kvůli tomu obavy. Bude chvíli trvat, než si zvyknete v tom smyslu, jak blízko můžete být za jezdcem před vámi, nebo jak můžete využívat některé typy obrubníků. Ale nakonec to chce jen trochu testování a po pár kilometrech by to neměl být problém."

Měnit sklon plátů předního přítlačného křídla za jízdy pravidla umožňují proto, aby jezdci mohli alespoň částečně kompenzovat ztrátu přítlaku při jízdě za jiným vozem. To by jim ve svém důsledku mělo usnadnit předjíždění.
Další článek: Ferrari nemá obavy z rivality Felipeho Massy a Kimiho Räikkönena

10:17 | Hodně se diskutuje o možnosti, že bychom mohli vidět Alonsa ve F1 už letos. Je spíše nepravděpodobné, že by nahradil Ricciarda v závodech, ale mohl by absolvovat páteční tréninky. S ohledem na stabilitu pravidel by to dávalo smysl.
16:58 | Robert Kubica znovu usedne do vozu formule 1. V pátek odjede první trénink s vozem Alfy Romeo. Nahradí Giovinazziho.
7. července | F1 v Rakousku bude od příštího roku vysílat Red Bullem vlastněná Servus TV...
6. července | Balíček vylepšení, který mělo Ferrari nasadit v Maďarsku, přiveze tým už tento víkend na Red Bull Ring... nebo alespoň jeho část.

GP Štýrska 2020

Pátek 10. července 2020
1. trénink 11.00–12.30
2. trénink 15.00–16.30
Sobota 11. července 2020
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 12. července 2020
Závod 15.10