Nová pravidla by mohla přinést další dominanci, obává se Brawn

Teprve když regule vydrží nezměněné několik let, pole se vyrovná.
Nová pravidla by mohla přinést další dominanci, obává se Brawn

Ross Brawn se nechal slyšet, že příchod nových pravidel v roce 2017 by mohl znamenat začátek další éry dominance jednoho týmu, jakou formule 1 zažila s novými pohonnými jednotkami v posledních třech letech v podání Mercedesu.

Stáj z Brackley ve své poslední inkarnaci vyhrála 50 z dosavadních 58 velkých cen nové éry s přeplňovanými šestiválci. Ostatních osm triumfů si mezi sebe rozdělily Red Bull (pět výher) a Ferrari (tři).

„Myslím, že realita je taková, že čím déle necháte pravidla stejná, obecně jsou si pak týmy tím blíž, a to je vidět právě teď,“ řekl Brawn, který před svým odchodem z F1 připravil Mercedesu půdu pro jeho současné úspěchy.

„Mercedes stále vyhrává, ale ostatní už mu začínají šlapat na paty a více času se stejnými pravidly by to ještě více vyrovnalo, jsem o tom přesvědčený.

Když přijdou nové regule, někdo jim přijde na kloub dříve než zbytek a to je něco, co jsem se vždycky snažil udělat, ale ta strmá křivka se postupně zploští.

Co ale dost možná příští rok uvidíte, bude, že někdo ta pravidla interpretuje takovým způsobem, že se dostane na koně a bude mít velikou výhodu.“

Obecně se má za to, že jelikož se nové regule týkají šasi, mohl by v nové éře mít navrch opět Red Bull. Brawn však podotýká, že na Mercedes se zapomínat nesmí.

„Nepodceňujte Mercedes,“ řekl. „Jsou čtyři týmy, které mají motory Mercedes (vedle továrního týmu také Williams, Force India a Manor) a jen jeden z nich vyhrává, což má svůj důvod. Je to dobrý tým a dobré auto.

Red Bull byl ale jedním z hlavních protagonistů stojícím za touto změnou pravidel a proto já říkám, že ve formuli 1 je stále přítomný ten politický element.“

Foto: Getty Images / Paul Gilham

Diskuze (20) Další článek: Horner: Mokré pneumatiky pro příští rok mohou být ještě lepší
20:45 | Ferrari věnovalo zisk pole position Marchionnemu..
11:20 | Možnost deště: FP3: 40 %, Kvalifikace: 60 %
9:59 | McLaren porušil večerku. Pracoval na voze i v období mezi 1:00 a 9:00, kdy je to zakázané. Týmy ale mají dvě výjimky za rok. Tohle byla pro McLaren letos první.
20. července | Podle Sirotkina je nové přední křídlo Williamsu krokem vpřed.

GP Německa 2018

Pátek 20. července 2018
1. trénink Ricciardo (1:13.525)
2. trénink Verstappen (1:13.085)
Sobota 21. července 2018
3. trénink Leclerc (1:34.577, mokro)
Kvalifikace Vettel (1:11.212)
Neděle 22. července 2018
Závod 15.10