Nová pohonná jednotka zlepšila i aerodynamiku, chlubí se Honda

Honda ve své poslední sezóně ve F1 nasadila nový koncept pohonné jednotky. Podle Japonců to přineslo nejen lepší výkon, ale také to mělo pozitivní vliv na aerodynamiku.
Foto: Getty Images / Mark Thompson
Nová pohonná jednotka zlepšila i aerodynamiku, chlubí se Honda | Foto: Getty Images / Mark Thompson

Pohonná jednotka ve formuli 1 není jen o výkonu, ale také dalších parametrech, jako je spolehlivost, spotřeba nebo to, co se dá volně přeložit jako „zabalení“. Kompaktní pohonná jednotka usnadňuje život aerodynamikům v zadní části vozu.

Honda je velmi, velmi blízko Mercedesu, věří Tost

Honda je velmi, velmi blízko Mercedesu, věří Tost

Honda zkoušela postavit kompaktní pohonnou jednotku už během spolupráce s McLarenem před šesti lety v rámci konceptu „size zero“. Tehdy se to moc nepovedlo. Objevily se problémy s chlazením i menším turbodmychadlem.

Při vývoji letošní pohonné jednotky mohli Japonci využít i tyto zkušenosti a postavit lepší motor.

„Prošli jsme každou jednotlivou součást a koncept naší předchozí pohonné jednotky,“ řekl technický šéf Hondy Tojoharu Tanebe pro Motorsport.com. „Následně jsme letošní pohonnou jednotku navrhli jako novou.“

Tanebe uvádí, že cílem bylo zlepšit výkon spalovacího motoru i ERSu, ale nejen to.

„S novým designem jsme ji také udělali trochu kompaktnější ve srovnání s předchozí pohonnou jednotkou. Myslím, že to také přispělo k balíčku vozu a výkonu.“

„Poloha vačkového hřídele byla snížena a snížili jsme výšku motoru. Je to kompaktní balíček.“

„Výsledkem je, že když je motor nainstalován v šasi, zvyšuje se stupeň volnosti proudění vzduchu. Jinými slovy to přispělo k aerodynamice.“

„Je těžké přijít s přesnými čísly, o kolik se zvýšil přítlak a jak se zlepšil čas na kolo, ale Newey řekl, že je vděčný za to, že pohonná jednotka je kompaktnější.“

Váš názor Další článek: Ve F1 jsou lidé, kteří navždy ztratili můj respekt, říká Wolff
15:15 | Podle Mercedesu Hamilton kvůli poškození předního křídla po kontaktech s Oconem a Verstappenem přišel o 0,4 s na kolo. Hamilton po těchto kontaktech zajel ve 47. z 50 kol nejrychlejší kolo závodu.
9:38 | Update o Fittipaldim po včerejší nehodě ve F2. Jeho bratr Pietro Fittipaldi uvedl: Má zlomeninu na pravé patě, ale naštěstí jsou věci mnohem lepší, než jsme všichni očekávali. Děkuji FIA, týmu a veškerému lékařskému personálu zde v Saúdské Arábii.
22:47 | Théo Pourchaire uveřejnil na twitteru, že je celkově v pořádku, ale neví, zda za týden pojede. Enzo Fittipaldi je podle něj zraněný.
5. prosince | Závod F2 skončil po pár metrech nehodou na startovním roštu. Na trati je sanitka.

GP Abú Dhabí 2021

Pátek 10. prosince 2021
1. trénink 10.30–11.30
2. trénink 14.00–15.00
Sobota 11. prosince 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 12. prosince 2021
Závod 14.00