Nová Concordská dohoda přinese týmům víc peněz a možná i víc závodů

Kromě majetkových přesunů čeká formuli 1 několik dalších významných změn v rámci tak zvané Concordské dohody, jejíž nová verze má platit v letech 2013 až 2020.
Nová Concordská dohoda přinese týmům víc peněz a možná i víc závodů

Podle Ecclestona podepíšou novou Concordskou dohodu všechny týmy, za což si přerozdělí mimořádný bonus v celkové výši 180 miliónů dolarů, informaci uvedl britský Guardian. A další peníze budou následovat.

Zatímco doposud si týmy každý rok přerozdělovaly 50 procent příjmů formule 1, podle nové dohody to bude s bonusy celkově kolem 60 procent. Základ, na který mají týmy nárok, zůstane stejně jako doposud 47,5 % z příjmů formule 1, ale zatímco teď má bonus jen Ferrari ve výši 2,5 %, nová dohoda přinese bonusy i dalším týmům, přičemž bonus Scuderie se zdvojnásobí na 5 %. Tři nejlepší týmy z posledních tří let si vždy rozdělí navíc 7,5 %, minimálně však 100 miliónů dolarů.

Týmy jsou každý rok odměňovány podle umístění v předchozím ročníku šampionátu, k tomu se přidávají zmíněné bonusy. V roce 2011 si takto týmy přerozdělily celkem 686 miliónů dolarů. Hlavními zdroji příjmů formule 1 jsou poplatky za závody a prodej vysílacích práv.

Další peníze by pak týmům mohlo přinést rozšíření kalendáře. Zatímco teď existuje omezení na 20 závodů ročně, které není možné překročit, nová Concordská dohoda má umožnit tento počet navýšit. Ecclestone předpokládá, že se v příštích letech počet Grand Prix zvýší na 22 až 23 ročně.

Mezitím došlo také ke jmenování předsedy představenstva formule 1, stal se jím Peter Brabeck-Letmathe, který potvrdil, že vstup na burzu zatím nemá konkrétní termín.

Další článek: Ferrari odhaduje, že by mohlo v Monaku bojovat o nejvyšší pozice