Norris nesouhlasí s penalizací. Komisaři by se na situaci někdy měli podívat z pohledu jezdce, říká

Lando Norris není spokojen s rozhodnutím sportovních komisařů, kteří jej potrestali poklesem o tři místa na roštu Velké ceny Ázerbájdžánu formule 1 za to, že pilot McLarenu během přerušení kvalifikace nezajel okamžitě do boxů.
Foto: Getty Images / Francois Nel
Norris nesouhlasí s penalizací. Komisaři by se na situaci někdy měli podívat z pohledu jezdce, říká | Foto: Getty Images / Francois Nel

Kromě propadu na roštu na deváté místo dostal Norris ještě tři trestné body. Norris jel zrovna po cílové rovince a byl blízko vjezdu do boxů, když byla během první části kvalifikace přerušena. Brit se týmu zeptal, zda má zajet do boxů, než ale dostal odpověď a stačil na ni reagovat, už minul nájezd do boxové uličky.

Norris proto pomalým tempem obkroužil ještě jedno kolo a následně zajel k mechanikům. Komisaři při rozhodování uznali, že Norris byl již blízko vjezdu do boxů, z toho důvodu nedostal penalizaci pěti, ale pouze tří míst.

„Podle mého názoru jsem neudělal nic špatně. Je to těžké, protože musíme dělat rychlá rozhodnutí ve vysokých rychlostech, co je nejlepší a nejbezpečnější? Mám pocit, že to, co jsem udělal, bylo nejbezpečnější,“ řekl Norris.

„Neměl jsem čas mluvit s inženýrem, udělal jsem to, co jsem si myslel, že mám udělat. Někdy jsou v určitých situacích shovívavější, když pilot udělal to nejlepší, co mohl. Jsem trochu naštvaný, protože ztráta tří pozic nám zkomplikuje život. Myslím, že je to nespravedlivé rozhodnutí, ale je to tak, jak to je.“

Podle Norrise by sportovní komisaři měli přihlédnout k tomu, jak málo času má pilot na reakci.

„V určitých momentech by si měli představit, jaké to je sedět v závodní sedačce. A na co musí pilot reagovat v rychlosti, jakou jede. Myslím, že správné by bylo například napomenutí. Nikomu jsem tím neuškodil. Když už, tak jsem se rozhodl pro bezpečnější variantu mezi tím zajet nebo nezajet do boxů. Nezasloužím si za to tři trestné body. Neudělal jsem nic nebezpečného,“ stojí si za svým Norris.

Ricciardo skončil ve zdi

Ve druhé části skončila kvalifikace pro Daniela Ricciarda. Australan se postaral o jedno ze čtyř přerušení, když se svým mclarenem skončil ve zdi ve třetí zatáčce.

„Tohle samozřejmě není způsob, jakým jsem chtěl zakončit kvalifikaci. Tahle trať kouše, a dnes kousla. Nikdy není dobré bourat a je mi líto týmu, který teď musí pracovat, ale tak to chodí, když se snažíte najít limity městského okruhu,“ říká Ricciardo.

„Stále si ale můžeme odnést pozitiva. Dostali jsme více z auta a pochopili ho, stále je ale těžké to vše poskládat dohromady. Budeme pracovat, zítra to bude dlouhý závod. Stane se spousta věcí a, jak jste viděli v kvalifikaci, bude tam chaos.“

Další článek: AlphaTauri zásluhou Gaslyho letos poprvé ve druhé řadě

13:06 | F1 zvažuje, že se kvalifikace pojede v neděli. Zítra má hodně pršet. Jedna změna už přišla. Závod F3 se místo zítřejšího rána pojede dnes v v 16:25.
18:07 | Podle dřívějších spekulací ohledně kalendáře 2022 bychom v příštím roce už Imolu v kalendáři vidět neměli. Nicméně starosta tvrdí, že brzy potvrdí smlouvu do roku 2025. Podle italského formulapassion by se mělo jet v termínu GP Francie (že by konec Paul Ricardu?).
17:34 | W Series mění plány. Místo finále v Mexiku budou dva závody v Austinu.
15:03 | První závod v Miami se pojede 8. května 2021. Potvrdili to organizátoři.

GP Ruska 2021

Pátek 24. září 2021
1. trénink Bottas
2. trénink 14.00–15.00
Sobota 25. září 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 26. září 2021
Závod 14.00