Nezdolný optimista Alonso stále věří, že v závodě stáhne Vettelův náskok

Španěl se v kvalifikaci trápil a odstartuje z osmé pozice. Podruhé v sezoně se na roštu postaví až za týmového kolegu Felipeho Massu.
Nezdolný optimista Alonso stále věří, že v závodě stáhne Vettelův náskok

Fernando Alonso byl v celé kvalifikační hodině očividně nespokojen s chováním vozu a pneumatik. I proto byla jeho ztráta na Vettela ohromná - 1,643 sekundy, což znamenalo devátý nejrychlejší čas. Za osmé místo na startu může děkovat penalizaci Romaina Grosjeana. I přes nepřízeň osudu ale Alonso zůstává namotivovaný. 

"Ano, čekali jsme to. Čekali jsme, že to bude komplikované. V Abú Zabí jsme startovali sedmí, tady osmí, takže pozice si držíme obdobné. Závod je až v neděli, jako vždy. Pořád si myslím, že zítra ztrátu na Sebastiana stáhneme, a to je to hlavní. Startuje z pole position a je opravdu velice rychlý. Závod bude dlouhý, počkejme si, zda se nám podaří využít všech příležitostí, které se mohou naskytnout.

Uvidíme, jak nám vyjde start. Pokud Vettel zvítězí a vyhraje i v Brazílii, bude jasným mistrem. A zaslouženým. Měli jsme co dělat, abychom se dostali do třetí části kvalifikace, přesto jsme nějakým zázrakem stále v boji. Nezbývá nám nic jiného než se držet nadějí. Jak už jsem řekl, z nějakého důvodu mám zkrátka pocit, že zítra bude naše ztráta v šampionátu menší," prohlásil Alonso.

Felipe Massa se s nástrahami Okruhu Amerik popral o něco lépe a na roštu mu bude patřit šesté místo. Podle brazilského pilota budou sudé startovní pozice velkým handicapem.

"Myslím, že rozdíl mezi sudou a lichou pozicí bude zatím největší, jaký jsme dosud viděli. Bude to vážně znát. Ráno jsem si zkusil odstartovat z levé strany, byl jsem pomalejší než na mokru. Hlavní věc, která nás tu tíží, je fakt, že jsou pneumatiky pro takovou trať příliš tvrdé. Zahřívání není hračka. Po výjezdu z garáže je to jako jízda na ledu. Než se pneumatiky dostanou na provozní teplotu, trvá to věčnost. 

Každým kolem se to zlepšuje, pneu získávají přilnavost, a tak nejlepší časy vždy zajíždíte úplně nakonec. Druhá část kvalifikace byla povedenější než třetí, ovšem v té jsem najel více okruhů, což zase více vyhovovalo pneumatikám. V Q3 jsem nezajel úplně čisté kolo. S McLarenem bojujeme o druhé místo v Poháru konstruktérů. Je to pro nás velmi důležité, a tak je naším cílem zítra získat co největší počet bodů.

Fernandova startovní pozice není ideální, ale pokud mu budu moci nějak pomoci, samozřejmě tak učiním," přiznává Felipe Massa.

Diskuze (70) Další článek: Grosjean ztratí na roštu pět míst
15:15 | Podle Mercedesu Hamilton kvůli poškození předního křídla po kontaktech s Oconem a Verstappenem přišel o 0,4 s na kolo. Hamilton po těchto kontaktech zajel ve 47. z 50 kol nejrychlejší kolo závodu.
9:38 | Update o Fittipaldim po včerejší nehodě ve F2. Jeho bratr Pietro Fittipaldi uvedl: Má zlomeninu na pravé patě, ale naštěstí jsou věci mnohem lepší, než jsme všichni očekávali. Děkuji FIA, týmu a veškerému lékařskému personálu zde v Saúdské Arábii.
5. prosince | Théo Pourchaire uveřejnil na twitteru, že je celkově v pořádku, ale neví, zda za týden pojede. Enzo Fittipaldi je podle něj zraněný.

GP Abú Dhabí 2021

Pátek 10. prosince 2021
1. trénink 10.30–11.30
2. trénink 14.00–15.00
Sobota 11. prosince 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 12. prosince 2021
Závod 14.00