Newey dokončil práci, kterou začal před dvaceti lety s týmem Leyton House

Konstruktér Adrian Newey získal mistrovský titul už s třetím týmem, ale teprve teď si splnil cíl, na kterém začal pracovat v devadesátých letech.
Newey dokončil práci, kterou začal před dvaceti lety s týmem Leyton House

Newey sbíral tituly s týmy Williams a McLaren, ale pořád měl pocit, že za sebou nechal nedokončený projekt u týmu Leyton House. Z toho byl odejit v roce 1990, když se snažil vybudovat téměř z ničeho mistrovského auto. U Williamsu a McLarenu pracoval pro etablované týmy, které dokázaly vyhrávat už před jeho příchodem. Teprve přestupem k Red Bullu dostal znovu příležitost ukázat, že dokáže posunout na vrchol i tým, který na něm nikdy předtím nebyl.

"Motivací pro přestup k Red Bullu určitě částečně byla zvědavost, jestli ve stejné pozici u začínajícího týmu dokážu to, co jsme podle mě mohli dokázat u Leyton House, kdybychom bývali dostali příležitost," řekl Newey pro Reuters.

A Newey uspěl, do Red Bullu, který vznikl na základech Jaguaru, přestoupil v roce 2006, a letos oslavil zisk mistrovského titulu. "Tenhle je mimořádný," přiznal. "Když jsem přišel k Red Bullu, výzvou bylo začít s týmem téměř od začátku a vybudovat s ostatními infrastrukturu. A to, pokud mám být zcela upřímný, bylo těžší, než jsem při svém příchodu očekával. Proto je obrovským uspokojením, že jsme uspěli."

Newey přišel do rakouského týmu z McLarenu, kde zvažoval konec kariéry ve formuli 1 a práci na závodních lodích. Nakonec ale převážila výzva dokázat to, co chtěl už se stájí Leyton House. Teď se může pyšnit triumfy s třemi různými týmy, čímž definitivně potvrdil své konstruktérské dovednosti.

Přitom Newey pochází ze staré školy, z které si jako jediný ponechal i pracovní metody. Jako základní nástroj mu stále slouží rýsovací prkno, zatímco všude jinde už vládnou jen počítače. "Asi jsem v tomto odvětví poslední dinosaurus," řekl s úsměvem. "Nevím. Na tom jsem vyrostl. Jsou tu další lidé z mé éry, kteří začínali na rýsovacích prknech, a všichni bez výjimky už konvertovali. Co se mě týče, rád mám možnost kreslit v rozumném měřítku. Na rýsovacím prknu mám rád, že si věci můžu rozvrhnout."

Diskuze (29) Další článek: GP Abú Zabí 2010 - pátek
16. srpna | Alonso by se měl podle spekulací v následujících týdnech zúčastnit testu vozu IndyCar.
15. srpna | Podle některých spekulací oznámí McLaren v nejbližších dnech příchod Carlose Sainze.
14. srpna | Před 30 lety zemřel Enzo Ferrari.
14. srpna | Fernando Alonso má dnes něco oznámit. Nevíme, zda se to týká jeho kariéry nebo něčeho úplně jiného.

GP Belgie 2018

Pátek 24. srpna 2018
1. trénink 11.00–12.30
2. trénink 15.00–16.30
Sobota 25. srpna 2018
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 26. srpna 2018
Závod 15.10