New York ePrix 2: Vítězství pro Vergneho a týmový titul pro Audi

Závěrečný závod sezóny formule E 2017-2018 přinesl několik dramatických okamžiků a těsný závěrečný souboj o vítězství. Týmový titul získalo tovární Audi, a to i přes závěrečný tlak Andreho Lotterera z týmu Techeetah na vyšší bodované příčky.
New York ePrix 2: Vítězství pro Vergneho a týmový titul pro Audi

Jean-Eric Vergne si mistrovský titul ve formuli E zajistil již včera, a tak byl dnes na programu souboj o titul týmový. O ten usilovaly stáje Techeetah a Audi.

Po kvalifikaci na to byl lépe tým Techeetah, jeho jezdci Lotterer a Vergne získali druhé a třetí místo za nejrychlejším Buemim. Ze čtvrté, respektive páté pozice poté měli startovat do závodu piloti „čtyř kruhů“ Daniel Abt a včerejší vítěz Lucas di Grassi.

Nejlepší start do závodu předvedl Jean-Eric Vergne, který se ze třetího místa dostal až na první pozici. Andremu Lottererovi se o něco později podařilo překonat druhého Buemiho, a tak v úvodu ePrix držely vozy Techeetah první dvě příčky a průběžné vedení v šampionátu.

Karta se však začala obracet v osmém kole závodu, kdy komisaři udělili Lottererovi desetisekundovou penalizaci „stop and go“ za ulitý start. Němec se tak propadl z bodovaných příček až na chvost startovního pole, což se v závěru ukázalo jako klíčové.

Krátce před tím, než si Lotterer odpykal penalizaci, došlo na trati ke katastrofě pro tým Dragon, který v krátkém sledu přišel o oba vozy. Jose Maria Lopez nejprve zničil svůj vůz nárazem do zdi a následně musel odstoupit i Jerome d’Ambrosio po kontaktu s Tomem Dillmannem. Tyto události zapříčinily vyhlášení plné žluté fáze.

Závod byl restartován v jedenáctém kole a piloti Audi začali ihned útočit na pódiová umístění. Již o kolo později se Lucas di Grassi dostal na druhou příčku před Buemiho, který musel začít odolávat tlaku ze strany čtvrtého Abta.

Švýcar se však svému německému soupeři neubránil. V devatenáctém kole převzal Abt třetí místo a na této skutečnosti se až do zastávek v boxech nic nezměnilo.

Série zastávek v boxech započala ve třiadvacátém okruhu a pořadí na čele po jejím skončení bylo následující: Vergne, di Grassi, Abt, Buemi.

Buemi s novým monopostem nevzdal boj o třetí místo a ve sedmadvacátém kole se na něj vrátil, Abt mu však předjetí zanedlouho úspěšně oplatil. Ve vedení tak kroužil Jean-Eric Vergne před Lucasem di Grassim, Danielem Abtem a Sebastienem Buemim.

Andre Lotterer se s druhým monopostem Techeetah mezitím opět dotáhl na bodované pozice. Ve dvaačtyřicátém kole se dokonce dostal na deváté místo před Sama Birda, čímž zdramatizoval souboj o týmový titul.

Jezdci Audi však drželi druhé a třetí místo, což jim k zajištění výhry v šampionátu stačilo. Sebastien Buemi již navíc znovu recept na Daniela Abta najít nedokázal.

V samém závěru závodu Lucas di Grassi jezdil v těsném závěsu za Vergnem a o jeho Techeetah si dokonce lehce poškodil předek vozu. Brazilec však přes veškerou snahu šampiona této sezóny předjet nedokázal.

Poslední závod sezóny tak vyhrál Jean-Eric Vergne s monopostem Techeetah před piloty Audi Lucasem di Grassim a Danielem Abtem. Druhé a třetí místo v cíli zajistilo německé značce titul v poháru týmů. Lucas di Grassi navíc získal titul vicemistra.

Sebastien Buemi dojel čtvrtý s nejlepším Renaultem.

New York ePrix 1: Audi slaví double, Vergne mistrovský titul

New York ePrix 1: Audi slaví double, Vergne mistrovský titul

Výsledky

P Jezdec Tým Čas / ztráa Kol
Jean-Éric Vergne Techeetah 1:01:38.089 43
Lucas di Grassi Audi 0.508 43
Daniel Abt Audi 1.287 43
Sébastien Buemi Renault 1.780 43
Felix Rosenqvist Mahindra 12.146 43
Mitch Evans Jaguar 20.050 43
Nelson Piquet Jr. Jaguar 20.592 43
Nick Heidfeld Mahindra 24.275 43
André Lotterer Techeetah 28.821 43
10  Sam Bird DS Virgin 32.810 43
11  Nicolas Prost Renault 34.100 43
12  S.Sarrazin Andretti 34.594 43
13  Ma Qing Hua NextEV NIO 1 kolo 42
14  Alex Lynn DS Virgin 1 kolo 42
15  A.F.da Costa Andretti 3 kola 40
Maro Engel Venturi   15
Luca Filippi NextEV NIO   7
J.d'Ambrosio Penske   6
José María López Penske   5
Tom Dillmann Venturi   4
Diskuze (14) Další článek: Pirelli přemýšlí, jak příští rok označovat pneumatiky