Nevíme, co bychom mohli dělat jinak, říká Caterham

Šéf Caterhamu F1 Cyril Abiteboul se domnívá, že jeho tým nemohl ve své dosavadní krátké historii udělat mnoho věcí jinak. V rámci daných omezení dělal téměř maximum.
Nevíme, co bychom mohli dělat jinak, říká Caterham

Ze tří nových týmů, které do formule 1 vstoupily v roce 2010, zůstaly jen dva a oba se výkonnostně trápí, k etablovaným stájím mají pořád daleko. Navíc Caterham, který byl z nováčků dlouhodobě nejlepší, skončil loni poslední.

"Těžko říct, jestli jsme něco mohli udělat jinak," bránil svoji stáj Abiteboul v rozhovoru pro Autosport. "Jediná zkratka, kterou jsme možná mohli najít, byla asociace s většími týmy."

"Protože je pravda, že to má okamžité přínosy v oblasti výkonnosti. Ale museli jsme si najít místo, rozrůst se z nuly na 350 lidí, které máme teď. Vidíte, kolik to stojí času, když dochází k reorganizaci, takže si dokážete představit, jaké to je, když začínáte od nuly, nemáte žádné procesy, nemáte nic."

"Nemáte nic, žádné účty, žádné delegování pravomocí, žádné řízení cashflow, nic. Všechno se musí dát dohromady ve stejný čas. Navíc k tomu, že musíte fungovat jako řádný byznys, potřebujete být dost konkurenceschopní, abyste mohli soutěžit se společnostmi, které investují 35 let, jako je Williams."

Do formule 1 sice přicházely před Caterhamem jiné nové týmy, ty ale podle Abiteboula měly jinou výchozí pozici.

"Red Bull chvíli trvalo, než to zvládl, i když začínal s Jaguarem. Lotus je fantastický tým, nic proti, ale začínali na Tolemanu a Benettonu. Sauber byl etablovaný a měl BMW, takže vidíme, že týmy, které jsou konkurenceschopné, jsou konkurenceschopné proto, že jsou etablované a funguje jim pořádně byznys. A to musíme dokázat také."

Šéf týmu Caterham proto v minulosti nevidí moc nevyužitých příležitostí. "Bylo možné odvést lepší práci? Věřím, že hlavně v posledních dvou letech jsme jim mohli být blíž, ale ten úkol je prostě obrovský."

Další článek: O formuli E projevili zájem Buemi, Čandhok, Liuzzi, Di Grassi a Sato