Nevím, zda F1 potřebuje riskantní sprintové závody, shodují se jezdci Red Bullu

Piloti Red Bullu Max Verstappen a Sergio Pérez se staví skepticky k nápadu formule 1 zavést sobotní sprintové závody, které by mohly být vyzkoušeny v letošní sezóně.
Foto: Getty Images / Bryn Lennon
Nevím, zda F1 potřebuje riskantní sprintové závody, shodují se jezdci Red Bullu | Foto: Getty Images / Bryn Lennon

Formule 1 zvažuje ve třech podnicích letošního ročníku do sobotního programu víkendu zařadit sprintové závody na 100 kilometrů, které by určily postavení na startovním roštu nedělní velké ceny.

Na posledním setkání Komise F1 plán získal podporu od týmů, pracovní skupina nyní pracuje na konkrétních detailech. Sprintové závody by se měly vyzkoušet v Kanadě, Itálii a Brazílii.

Formule 1 chce letos vyzkoušet tři sprinty

Formule 1 chce letos vyzkoušet tři sprinty

Samotní jezdci zatím nesdílí příliš velké nadšení. Nejistí jsou si tímto nápadem také u Red Bullu.

„Musíme si dávat pozor, abychom nepřišli o DNA formule 1. Myslím, že je to velmi tenká hranice. Je to trochu riskantní, ale jsem tomu otevřený,“ řekl Pérez.

„Opravdu nevím, co od toho očekávat, jak to změní formát formule 1. Pro mě je nejdůležitější, aby si F1 udržela svou DNA.“

Podobný názor má rovněž Verstappen. Podle Nizozemce by nebylo potřeba sprintových závodů, pokud by jezdci mohli závodit těsněji mezi sebou a na čele startovního pole by byla větší konkurence.

„Není to nutně o více závodění (během víkendu). Celkem rád jezdím hodinu a půl dlouhé závody, protože pokud máme dobrá auta, se kterými můžeme závodit těsně u sebe a více týmů bude moci bojovat o vítězství, pak nepotřebujete sprintové závody,“ říká Verstappen.

„Myslím, že celý program nemusíme tolik míchat. Musíme jen zajistit, abyste bojovali o vítězství.“

Ecclestone má originální nápad, jak zlepšit navrhované sprinty

Ecclestone má originální nápad, jak zlepšit navrhované sprinty

Pořadí na roštu sobotního sprintu by určila kvalifikace, která by se v současném eliminačním formátu odjela v pátek odpoledne.

Pracovní skupina by v následujících týdnech měla informovat Mezinárodní automobilovou federaci (FIA) a formuli 1 o výsledcích svého šetření. Rozhodnutí o změně formátu víkendu pak bude muset padnout před začátkem nové sezóny v Bahrajnu na konci března.

Další článek: Bahrajn nabízí formuli 1 očkování

10:57 | První řadu pro druhý závod formule E v Římě obsadili nováčci Nick Cassidy a Norman Nato. Závod dnes začíná už ve 13:00.
10. dubna | Stoffel Vandoorne získal pole position pro závod formule E v Římě. Závod začíná v 16:00, vysílá Eurosport.
9. dubna | Těšíte se sprintové závody? #f1
9. dubna | Včera usedli za volant SF71 junioři Ferrari (Armstrong, Švarcman), dnes jezdí ve Fioranu Charles Leclerc. Důvod tohoto testu není úplně jasný. Ferrari ale teď dokončuje nový simulátor, takže možná sbírá data pro jeho nastavení...

GP Emilia Romagna 2021

Pátek 16. dubna 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 17. dubna 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 18. dubna 2021
Závod 15.00