Nevím, zda F1 potřebuje riskantní sprintové závody, shodují se jezdci Red Bullu

Piloti Red Bullu Max Verstappen a Sergio Pérez se staví skepticky k nápadu formule 1 zavést sobotní sprintové závody, které by mohly být vyzkoušeny v letošní sezóně.
Foto: Getty Images / Bryn Lennon
Nevím, zda F1 potřebuje riskantní sprintové závody, shodují se jezdci Red Bullu | Foto: Getty Images / Bryn Lennon

Formule 1 zvažuje ve třech podnicích letošního ročníku do sobotního programu víkendu zařadit sprintové závody na 100 kilometrů, které by určily postavení na startovním roštu nedělní velké ceny.

Na posledním setkání Komise F1 plán získal podporu od týmů, pracovní skupina nyní pracuje na konkrétních detailech. Sprintové závody by se měly vyzkoušet v Kanadě, Itálii a Brazílii.

Formule 1 chce letos vyzkoušet tři sprinty

Formule 1 chce letos vyzkoušet tři sprinty

Samotní jezdci zatím nesdílí příliš velké nadšení. Nejistí jsou si tímto nápadem také u Red Bullu.

„Musíme si dávat pozor, abychom nepřišli o DNA formule 1. Myslím, že je to velmi tenká hranice. Je to trochu riskantní, ale jsem tomu otevřený,“ řekl Pérez.

„Opravdu nevím, co od toho očekávat, jak to změní formát formule 1. Pro mě je nejdůležitější, aby si F1 udržela svou DNA.“

Podobný názor má rovněž Verstappen. Podle Nizozemce by nebylo potřeba sprintových závodů, pokud by jezdci mohli závodit těsněji mezi sebou a na čele startovního pole by byla větší konkurence.

„Není to nutně o více závodění (během víkendu). Celkem rád jezdím hodinu a půl dlouhé závody, protože pokud máme dobrá auta, se kterými můžeme závodit těsně u sebe a více týmů bude moci bojovat o vítězství, pak nepotřebujete sprintové závody,“ říká Verstappen.

„Myslím, že celý program nemusíme tolik míchat. Musíme jen zajistit, abyste bojovali o vítězství.“

Ecclestone má originální nápad, jak zlepšit navrhované sprinty

Ecclestone má originální nápad, jak zlepšit navrhované sprinty

Pořadí na roštu sobotního sprintu by určila kvalifikace, která by se v současném eliminačním formátu odjela v pátek odpoledne.

Pracovní skupina by v následujících týdnech měla informovat Mezinárodní automobilovou federaci (FIA) a formuli 1 o výsledcích svého šetření. Rozhodnutí o změně formátu víkendu pak bude muset padnout před začátkem nové sezóny v Bahrajnu na konci března.

Další článek: Bahrajn nabízí formuli 1 očkování

19:01 | Ferrari potvrdilo, že Charles Leclerc dostane v Soči novou pohonnou jednotku. Čeká ho tak start z konce pole. Kdy novou a vylepšenou pohonnou jednotku nasadí Sainz se rozhodne později.
20. září | Další změna u Charouze ve F3. Po dvou víkendech končí Hunter Yeany. Pro finále v Soči ho nahradí Ayrton Simmons, který má zkušenosti z britské F4 (tam byl druhý) nebo z asijské F3.
20. září | 46. narozeniny dnes slaví bývalý jezdec F1 a dvojnásobný vítěz Indy 500 Juan Pablo Montoya.

GP Ruska 2021

Pátek 24. září 2021
1. trénink 10.30–11.30
2. trénink 14.00–15.00
Sobota 25. září 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 26. září 2021
Závod 14.00