„Nevědomý“ Ecclestone se nikdy nezabýval rasovými problémy, kritizuje Hamilton

Lewis Hamilton se ohradil proti „nevědomým a nevzdělaným“ komentářům Bernieho Ecclestona o rasismu. Šestinásobný mistr světa formule 1 také podle svých slov již chápe, proč se bývalý šéf seriálu nikdy nezabýval rasovými problémy.
„Nevědomý“ Ecclestone se nikdy nezabýval rasovými problémy, kritizuje Hamilton

Ecclestone v rozhovoru pro CNN Sport mimo jiné řekl, že se nikdy neobával rasismu ve F1. Hamilton coby první závodník formule 1 tmavé pleti založil komisi na podporu větší rozmanitosti ve sportu. 89letý Ecclestone Hamiltonovy kroky ocenil, nicméně to podle něj „to pro formuli 1 neudělá nic dobrého ani špatného“. Kromě toho Ecclestone ještě dodal, že „v mnoha případech jsou černí lidé většími rasisty než ti bílí“.

Formule 1 ještě v pátek vydala prohlášení, ve kterém se od Ecclestonových slov distancovala. Na svém Instagramu se vyjádřil také Hamilton.

„Jsem smutný a zklamaný, když čtu takové komentáře. Bernie je mimo sport a jiná generace, ale přesně tohle je špatné: Nevědomé a nevzdělané komentáře, které nám ukazují, jak daleko jsme my jako společnost od dosažení skutečné rovnosti,“ napsal Hamilton.

Vozy budou v Rakousku duhové. Formule 1 začne bojovat proti rasismu

Vozy budou v Rakousku duhové. Formule 1 začne bojovat proti rasismu

„Nyní je mi naprosto jasné, že se neřeklo ani neudělalo nic pro to, aby se náš sport stal rozmanitějším nebo aby se vyřešily rasové problémy, se kterými jsem se setkával v průběhu své kariéry. Pokud někdo, kdo po desetiletí vedl tento sport, nedokáže pochopit hluboce zakořeněné otázky, se kterými se my černoši zabýváme každý den, jak můžeme očekávat, že to pochopí všichni lidé, kteří pracují pod ním? Začíná to nahoře.

„Nyní nastal čas pro změnu. Nepřestanu usilovat o vytvoření inkluzivní budoucnosti pro náš sport se stejnými příležitostmi pro všechny. Vytvořit svět, který poskytuje rovné příležitosti pro menšiny. Budu i nadále využívat svůj hlas, abych zastupoval ty, kteří ho nemají, a mluvil za ty, jenž jsou nedostatečně zastoupeni, abych dal příležitost dostat v našem sportu šanci.“

Foto: Getty Images / Mark Thompson

Další článek: Moje práce ve F1: Traťová inženýrka paliv a maziv

14:33 | Zak Brown má důvod k oslavě. Jeho United Autosports vyhrál 24h Le Mans v kategorii LMP2.
10:43 | 45. narozeniny dnes slaví bývalý jezdec Williamsu či McLarenu a dvojnásobný vítěz Indy 500 Juan Pablo Montoya... toho času v Le Mans.
22:37 | FIA chce udělat "co bude v jejích silách", aby termín Le Mans v příštím roce nekolidoval se závodem F1.
16. září | V Turecku prodali během šesti hodin 40 tisíc lístků ze 100 tisíc plánovaných. Není divu, lístek stojí 30 tureckých lir (cca 90 Kč).

GP Ruska 2020

Pátek 25. září 2020
1. trénink 10.00–11.30
2. trénink 14.00–15.30
Sobota 26. září 2020
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 27. září 2020
Závod 13.10