„Nevědomý“ Ecclestone se nikdy nezabýval rasovými problémy, kritizuje Hamilton

Lewis Hamilton se ohradil proti „nevědomým a nevzdělaným“ komentářům Bernieho Ecclestona o rasismu. Šestinásobný mistr světa formule 1 také podle svých slov již chápe, proč se bývalý šéf seriálu nikdy nezabýval rasovými problémy.
„Nevědomý“ Ecclestone se nikdy nezabýval rasovými problémy, kritizuje Hamilton

Ecclestone v rozhovoru pro CNN Sport mimo jiné řekl, že se nikdy neobával rasismu ve F1. Hamilton coby první závodník formule 1 tmavé pleti založil komisi na podporu větší rozmanitosti ve sportu. 89letý Ecclestone Hamiltonovy kroky ocenil, nicméně to podle něj „to pro formuli 1 neudělá nic dobrého ani špatného“. Kromě toho Ecclestone ještě dodal, že „v mnoha případech jsou černí lidé většími rasisty než ti bílí“.

Formule 1 ještě v pátek vydala prohlášení, ve kterém se od Ecclestonových slov distancovala. Na svém Instagramu se vyjádřil také Hamilton.

„Jsem smutný a zklamaný, když čtu takové komentáře. Bernie je mimo sport a jiná generace, ale přesně tohle je špatné: Nevědomé a nevzdělané komentáře, které nám ukazují, jak daleko jsme my jako společnost od dosažení skutečné rovnosti,“ napsal Hamilton.

Vozy budou v Rakousku duhové. Formule 1 začne bojovat proti rasismu

Vozy budou v Rakousku duhové. Formule 1 začne bojovat proti rasismu

„Nyní je mi naprosto jasné, že se neřeklo ani neudělalo nic pro to, aby se náš sport stal rozmanitějším nebo aby se vyřešily rasové problémy, se kterými jsem se setkával v průběhu své kariéry. Pokud někdo, kdo po desetiletí vedl tento sport, nedokáže pochopit hluboce zakořeněné otázky, se kterými se my černoši zabýváme každý den, jak můžeme očekávat, že to pochopí všichni lidé, kteří pracují pod ním? Začíná to nahoře.

„Nyní nastal čas pro změnu. Nepřestanu usilovat o vytvoření inkluzivní budoucnosti pro náš sport se stejnými příležitostmi pro všechny. Vytvořit svět, který poskytuje rovné příležitosti pro menšiny. Budu i nadále využívat svůj hlas, abych zastupoval ty, kteří ho nemají, a mluvil za ty, jenž jsou nedostatečně zastoupeni, abych dal příležitost dostat v našem sportu šanci.“

Foto: Getty Images / Mark Thompson

Další článek: Moje práce ve F1: Traťová inženýrka paliv a maziv

12:46 | Další změna u Charouze ve F3. Po dvou víkendech končí Hunter Yeany. Pro finále v Soči ho nahradí Ayrton Simmons, který má zkušenosti z britské F4 (tam byl druhý) nebo z asijské F3.
11:48 | 46. narozeniny dnes slaví bývalý jezdec F1 a dvojnásobný vítěz Indy 500 Juan Pablo Montoya.
19. září | F1 má tento víkend volno, ale večer ve 21:00 se jede závod IndyCar na slavném okruhu Laguna Seca. Sledovat ho můžete prostřednictvím služby DAZN (stojí 39 Kč měsíčně).
17. září | Vůz Alfy Romeo z roku 2018 se přesouvá. Nyní je k vidění v Brně u čerpací stanice Benzina Bystrcká 1276/36b. Bude tam do 23. září. Pak zamíří do Ostravy.

GP Ruska 2021

Pátek 24. září 2021
1. trénink 10.30–11.30
2. trénink 14.00–15.00
Sobota 25. září 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 26. září 2021
Závod 14.00