Není na světě člověk ten...

...aby se zavděčil lidem všem. Závodíte-li ve formuli 1, a závodíte-li v ní dlouho, chtě nechtě kromě úspěchů zažijete i situace, na které byste nejraději zapomněli. David Coulthard v tomto ohledu není výjimkou.
Není na světě člověk ten...

Pokud jste v královně motorsportu působili v devadesátých letech a na začátku nového milénia, a zároveň jste bojovali o přední místa, dříve nebo později jste se museli dostat do křížku s Michaelem Schumacherem. Velká cena Belgie 1998 zůstane v paměti ještě dlouho všem, kdo měli tu čest ji zhlédnout. Obrovská hromadná havárie v první zatáčce, která v efjedničkách nemá obdoby, přitom byla jenom začátkem. David Coulthard za La Source ztratil kontrolu nad vozem, což vyústilo v sešrotování třinácti monopostů. Po restartu závodu se Michaelovi Schumacherovi podařilo vybudovat si až čtyřicetivteřinový náskok. DC byl v inkriminovaném pětadvacátém kole o jeden okruh pozadu. Za velmi špatné viditelnosti způsobené velkým množstvím vody na trati sundal nohu z plynu a chtěl pustit Schumachera před sebe. Učinil tak ale v závodní stopě, pilot Ferrari se mu nestihl vyhnout a došlo ke kolizi. Schumacher byl po tomto incidentu vzteky bez sebe a se slovy já ho zabiju hbitě mířil do garáže McLarenu, vyříkat si se Skotem vše z očí do očí a možná i pěstmi. Mezi oběma piloty to ostatně zajiskřilo vícekrát. Dnes, po letech, jsou ovšem staré křivdy zapomenuty a oba staří mazáci spolu vychází bez problémů.

Vaši výkonnost lze nejlépe posoudit podle toho, jak si stojíte v porovnání s vaším týmovým kolegou. Není tudíž divu, že vztahy mezi týmovými parťáky bývají čas od času napjaté. Nejinak tomu bylo také u dvojice Coulthard-Häkkinen. Vzpomínáte na Velkou cenu Rakouska 1999? O předcházejícím závodním víkendu si Schumacher zlomil nohu. Na A1-Ringu vozy McLarenu opanovaly kvalifikaci a zajistily si první řadu na startu. Pro tým z Wokingu takřka ideální situace. Ta ovšem netrvala dlouho. V prvním kole si Coulthard došlápl na Häkkinena a dostal svého kolegu do hodin. Ten se pak musel na stupně vítězů probít až z chvostu pole. Zvítězil nakonec hlavní soupeř, Eddie Irvine. K této kolizi ovšem došlo ve sportovním, soutěživém duchu, a to po čase vždy přebolí. Horší to může být v případě, kdy se do vašeho souboje s kolegou začne míchat tým, jako tomu bylo například v Melbourne roku 1998, kdy Coulthard Häkkinenovi prakticky daroval vítězství. Jejich vzájemný vztah se ovšem v poslední době výrazně zlepšil, ostatně v minulém roce spolu odjeli slušnou část vzdálenosti závodu Mille Miglia. To s Kimim Räikkönenem si plně nerozuměli nikdy, Icemanova povaha je zkrátka od té Davidovy příliš odlišná.

Se kterými lidmi z paddocku Coulthard udržoval nebo udržuje dobré vztahy? Jedním z nich je jistě Jacques Villeneuve, mistr světa z roku 1997. Toho s Coulthardem ostatně pojí to, že se nebojí před médii prozradit, co si doopravdy myslí a s přehnaným PR si hlavu příliš neláme. Do noty si čerstvý čtyřicátník padl také s Jensonem Buttonem či Martinem Brundelem. Svého přátelství nyní mohou využít i při spolukomentování přenosů formule 1 na BBC. Solidní vztahy též navázal s rodinou Jackieho Stewarta, dnes zřejmě nejúspěšnějšího žijícího skotského pilota. Rozumí si také s Mansourem Ojjehem, spoluvlastníkem McLarenu, či Norbertem Haugem z Mercedesu. I díky němu se vlastně mohl projet v sérii DTM. Zvláštní atmosféra vždy panovala ve vztahu Rona Dennise a Davida Coultharda. Přes značné množství neshod si ovšem oba vzájemně vyjadřují respekt.

Další článek: V Turecku budou kritické pneumatiky, předpovídají jezdci McLarenu