Nemyslím si, že by se Massa s Hamiltonem nesnášeli

Osobně jsem na trati nikdy nezažil opravdové rvačky nebo krevní msty, nepočítám-li několik karambolů s Michaelem Schumacherem.
Nemyslím si, že by se Massa s Hamiltonem nesnášeli

Složité to bylo ze dvou důvodů: a) byl v té době velice silný a úspěšný a b) nebyla s ním žádná řeč! Když jsem mu naznačil, že alespoň jednou mohl něco v životě udělat špatně, odvětil mi: "Tak to si na nic nevzpomínám." Řekl bych, že to je jeden z důvodů, proč byl tak úspěšný.

Massa versus Hamilton

Na faktu, že se nám nakupilo tolik kolizí mezi Felipem Massou a Lewisem Hamiltonem se podepsalo to, že Hamilton není ve formě. Místo bojů na špici proto často soupeří právě s Massou. Nepodobá se to ale soubojům Prosta se Sennou nebo Piqueta s Mansellem. Na něco podobného jsou oba příliš milí. Pokud vím, žádná nenávist mezi nimi nepanuje. Felipe sezonu strávil ve stínu Fernanda Alonsa, nehledě na to, že v poslední době v kvalifikacích ukázal dobrou rychlost. Stejně tak můžeme říci, že ani Lewis Hamilton letos nepodával své nejlepší výkony. Vypadá to, jako kdyby kromě formy ztratil i svůj pověstný instinkt pro souboje kolo na kolo.

Hamilton ve formuli 1 nikdy předtím nebyl svým týmovým kolegou poražen. Stane se tak ale letos. Tento pokles kvality jeho dříve výborných výkonů vyústil v to, že se necítí šťastný a omlouvá se svému týmu. Je to trochu podobné kresleným anekdotám Harryho Enfielda, ve kterých vystupoval německý muž, který se neustále omlouval za to, co jeho národ způsobil ve druhé světové válce. Lewisovo "omlouvám se" slýcháváme až příliš často, až jsme si na to už zvykli. Vypadá to, že se nemůže dočkat konce sezony, aby mohl dobít baterky a připravit se na zlepšení v dalším roce. V jeho osobním životě se letos mohlo změnit leccos, do takovéto situace ho to ale nedostalo. Je to jednoduché, ocitněte se v pozitivním prostředí a zbytek přijde sám. Jen se zeptejte Jensona.

Rozhodnutí komisařů

Myslím si, že rozhodnutí komisařů v Indii potrestat Felipeho Massu bylo velmi nezvyklé. Existuje totiž věc, které se říká závodní incident. Není žádnou povinností, aby v motorsportu vždy musela padnout vina na jednu ze zúčastněných stran. Zatočil snad Massa do Lewise s úmyslem způsobit kolizi? Tomu ani trochu nevěřím. Nebo se snad Hamilton rozhodl, že "nepojedu před tebe, ale do tebe"? Také nemyslím. Pokusil se o předjížděcí manévr s vírou, že to vyjde. Výsledek byl ale opačný. Snažil se vyhnout, ale v té době už bylo pozdě. Myslím, že se jedná o závodní incident, nehledě na to, zda se Massa díval nebo nedíval do zpětných zrcátek. Nemůžete nezatočit do zatáčky, protože by tam někdo "mohl" být. Buď je manévr dokončen, nebo ne. Lewis ho nedokončil a Massa tudíž měl právo zatočit. Kdyby Felipe nechal dveře otevřené, vjel na obrubník a dostal se mimo trať, hned bychom všichni říkali: "No, vidíte, další Massův nemastný neslaný výkon." Pokud vůz vpředu nemá kontrolu nad konečným rozhodnutím, kdo by ji měl mít?

Abú Zabí po roce

Sebastian Vettel bude mít extra motivaci, jelikož stane na místě, kde se před rokem stal mistrem světa. Mark Webber a Fernando Alonso se v tomto ohledu mohou chvíli ohlížet za tím, co by kdyby. Stejně tak Stefano Domenicali a kluci od Ferrari. Jedna špatná strategie, která měla ohlídat Marka nehledě na Vettela a vlastní pozici na trati, je přišla draho. Nebyl to osud, nýbrž strategická chyba. Procházení paddockem na tomto místě bude nepříjemnou připomínkou, která se dá jen s obtížemi spolknout.

Další článek: Pátek v Abú Zabí: McLaren je na koni

13:04 | Stoffel Vandoorne získal pole position pro závod formule E v Římě. Závod začíná v 16:00, vysílá Eurosport.
19:06 | Těšíte se sprintové závody? #f1
9. dubna | Včera usedli za volant SF71 junioři Ferrari (Armstrong, Švarcman), dnes jezdí ve Fioranu Charles Leclerc. Důvod tohoto testu není úplně jasný. Ferrari ale teď dokončuje nový simulátor, takže možná sbírá data pro jeho nastavení...
9. dubna | Jacques Villeneuve dnes slaví 50. narozeniny.

GP Emilia Romagna 2021

Pátek 16. dubna 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 17. dubna 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 18. dubna 2021
Závod 15.00