Nejrychlejší a nejaktivnější byl první den testů Räikkönen

Testy v Jerezu začaly rozpačitě, nové vozy spíše stály v garážích, než aby jezdily. Nejlépe se dařilo Kimimu Räikkönenovi a Ferrari.
Nejrychlejší a nejaktivnější byl první den testů Räikkönen

Shrnutí
První den letošních aut byl celý o spolehlivosti techniky. Marussia objevila problém už doma v továrně, a tak v úterý na okruhu ani nebyla. McLaren potkaly problémy ráno, zlobila ho elektronika a hydraulika, což donutilo mechaniky celý vůz rozebrat. Za celý den MP4-29 neopustil garáž.

Ne moc lépe na tom byly týmy Caterham, Williams a Red Bull, které své vozy dostaly do provozuschopného stavu až pozdě odpoledne. Úřadující mistr světa Sebastian Vettel se podíval na trať až v poslední hodině.

Technika se ozvala i v případě Ferrari. Když Räikkönen ráno opustil garáž, na příkaz týmu zastavil už po pěti zatáčkách. Maranellským se ale podařilo potíže odstranit a Fin pak jezdil ze všech nejvíc, přičemž si připsal i nejrychlejší čas. Scuderia tak z prvního dne vyšla jednoznačně nejlépe.

Mužem dopoledne byl však Lewis Hamilton, který okamžitě jezdil bez problémů a nejlepší časy. Jenomže po poledni i jeho zradila technika, upadlo mu přední křídlo na cílové rovince a výsledkem byla havárie v první zatáčce.

Technika pozlobila i všechny ostatní, Force India, Toro Rosso a Sauber kvůli poruchám také moc nejezdily, ale pořád na tom byly relativně slušně

Fotogalerie

Testy v Jerezu - úterý

Testy, Jerez - úterý

P. Jezdec Tým Čas Ztráta Kola
1. Kimi Räikkönen Ferrari 1:27,104   31
2. Lewis Hamilton Mercedes 1:27,820 0,716 18
3. Valtteri Bottas Williams 1:30,082 2,978 7
4. Sergio Pérez Force India 1:33,161 6,057 11
5. Jean-Eric Vergne Toro Rosso 1:36,530 9,426 15
6. Esteban Gutiérrez Sauber 1:42,257 15,153 7
7. Sebastian Vettel Red Bull - - 3
8. Marcus Ericsson Caterham - - 1
9. Jenson Button McLaren - - 0

17:00 - konec
Krátce po třetí hodině se postaral o menší rozruch Caterham, když poprvé ukázal svůj monopost CT05, který má vzhledově zřejmě nejradikálnější nos. Ven z garáže později také poprvé vyjel Bottas s Williamsem FW36.

Na trati se ale moc nedělo, v půl čtvrté zastavil kvůli technice Vergne a znovu zavlály červené vlajky. Hodinu před koncem pak začal relativně rychle kroužit Räikkönen a stal se prvním, kdo v úterý překonal Hamiltona.

Fin byl nejaktivnější i po 16. hodině, než pak 20 minut před koncem začalo na okruhu lehce pršet. Přesto jezdění neskončilo, k premiéře na trati se konečně dostal Sebastian Vettel s RB10, zatímco Sergio Pérez zajel své první měřené kolo. Bottas se nakonec stihl zapsat na třetí místo.

15:00
Po poledni byl středem pozornosti opět Hamilton, ale tentokrát nechtěně, když mu na cílové rovince upadlo přední křídlo, zaseklo se pod koly a poslalo vůz do bariér za první zatáčkou. Tím skončil jeho testovací den.

Po odstoupení Mercedesu se do akce pustilo Ferrari, Räikkönen odjel několik měřených kol a zapsal se do výsledkové listiny za Hamiltona. Špatné zprávy přišly od McLarenu, technické potíže s elektronikou a hydraulikou donutily tým celé auto rozebrat, takže se MP4-29 na trať v úterý velmi pravděpodobně nedostane.

Technické problémy se nevyhnuly nikomu, Gutiérrez při jednom výjezdu zůstal stát v pit lane, zatímco třeba Caterham dokázal svůj vůz nastartovat až chvíli před 15. hodinou. To Red Bullu a Williamsu se nepodařilo ani to.

P. Jezdec Tým Čas Ztráta
1. Hamilton Mercedes 1:27,820  
2. Räikkönen Ferrari 1:29,474 1,654
3. Vergne Toro Rosso 1:36,530 8,710
4. Gutiérrez Sauber 1:42,257 14,437

12:00
Dál se na trati znovu objevoval jen Lewis Hamilton, zatímco Ferrari dovezlo F14 T zpět do boxů, a v Jerezu převládalo většinu času ticho. Až chvíli před 10. hodinou se do akce pustili i ostatní.

Na trati se ukázali Jean-Eric Vergne a Sergio Pérez. Mexičan ale brzy se svojí force indií zastavil a zavlály druhé červené vlajky. Když byla trať znovu volná, zajel letošní první měřené kolo Hamilton, zatímco poprvé vyjel také Gutiérrez v Sauberu C33. Jako druhý se do výsledkové listiny zapsal Vergne, ostatní zůstali bez času.

10:00
Před začátkem jízd proběhly v boxové uličce hned tři prezentace, své nové vozy ukázaly týmy Mercedes, Red Bull Racing a Force India. Jako první vyjel na trať Lewis Hamilton s novým Mercedesem W05. Po kontrolním kole se vrátil do boxů a trať znovu utichla.

Zvuk šestiválce, který je podle pozorovatelů přímo na trati dostatečně hlasitý, znovu zazněl, když z boxů vyjel opět W05 Lewise Hamiltona. Jako druhý se na trať podíval Kimi Räikkönen v novém Ferrari F14 T, ale ten musel brzy zastavit na příkaz inženýrů, kteří měli obavy o techniku, takže Fina odvezli zpět do garáže pořadatelé.

V první hodině nepadlo ani jedno měřené kolo.

P. Jezdec Tým Čas Ztráta
1. Hamilton Mercedes 1:29,662  
2. Vergne Toro Rosso 1:36,530 6,868
Další článek: Force India VJM07