Nejlepší výfuky má Red Bull, říká Williams a pracuje na kopii

Williams analyzoval řešení výfuků u konkurenčních týmů a dospěl k závěru, že nejlepší práci odvedl Red Bull Racing. Proto se v Grove vydali stejnou cestou.
Nejlepší výfuky má Red Bull, říká Williams a pracuje na kopii

Od loňské sezóny jsou výfuky jedním z důležitých aspektů výkonnosti vozu formule 1. Red Bull Racing přišel s nápadem využít vzduch z nich v difuzoru, aby zvýšil jeho účinnost a vylepšil přítlak. Od té doby si inženýři všech týmů hrají s různými variantami výfuků.

Nejvíce překvapil Renault, který hned v prvních letošních testech ukázal, že výfuky nasměroval dopředu před bočnice, takže výfukové plyny využívá větší část podlahy vozu. McLaren zkoušel různá řešení a jedno z nich obsahovalo také dopředu směrující koncovky výfuků. Většina týmů ovšem nasměrovala své výfuky klasicky dozadu a hraje si s umístěním koncovek.

Red Bull vyvedl výfukové potrubí podlahou přímo do difuzoru, což se ukazuje jako efektivní řešení nejen proto, že ho Ferrari před posledními testy v Barceloně zkopírovalo. Mercedes sice vyvedl výfuky ven ve spodní části bočnic směrem dozadu, ale podle Williamsu je správná cesta ta, kterou zvolil Red Bull.

"Pomocí počítače (CFD) jsme si vyzkoušeli všechny varianty výfuků," řekl technický ředitel Williamsu Sam Michael pro Auto Motor und Sport. "Nejefektivnější řešení je to, které má Red Bull."

Williams proto už dnes v Barceloně zkouší podobnou konfiguraci výfuků, jako má Red Bull RB7. Stejným směrem se vydali také u Force Indie, i když inženýři indické stáje chtějí výfuky nasměrovat do střední části difuzoru, zatímco Red Bull fouká jeho okraje.

Další článek: Mercedes postupně nasazuje novinky a je povzbuzen zlepšením

19:01 | Ferrari potvrdilo, že Charles Leclerc dostane v Soči novou pohonnou jednotku. Čeká ho tak start z konce pole. Kdy novou a vylepšenou pohonnou jednotku nasadí Sainz se rozhodne později.
20. září | Další změna u Charouze ve F3. Po dvou víkendech končí Hunter Yeany. Pro finále v Soči ho nahradí Ayrton Simmons, který má zkušenosti z britské F4 (tam byl druhý) nebo z asijské F3.
20. září | 46. narozeniny dnes slaví bývalý jezdec F1 a dvojnásobný vítěz Indy 500 Juan Pablo Montoya.

GP Ruska 2021

Pátek 24. září 2021
1. trénink 10.30–11.30
2. trénink 14.00–15.00
Sobota 25. září 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 26. září 2021
Závod 14.00