Nejdivočejší otvíráky sezon F1

Letošní sezona už začala, tak vyrazme časem zpět a připomeňme si pět opravdu dramatických úvodů.
Nejdivočejší otvíráky sezon F1

Šampionát F1 odstartoval a i když znovu vyhrály Mercedesy, vlastně se o tak nudný závod nejednalo. Jsou otvíráky sezon, které očekávání nenaplní (třeba Bahrain 2010) a pak tu byly takové závody, které fandy dostaly z křesel. Trochu jsme tedy zavzpomínali a tohle je podle nás 5 nejlepších úvodů.

1982 Velká cena Jižní Afriky – zázračný Prost

Závod v Kyalami v roce 1982 málem ani neodstartoval, protože jezdci stávkovali kvůli změnám v licencích – třeba, že museli zůstat v týmu tři roky, nesměli kritizovat bafuňáře v čele šampionátu a museli odhalit své výplatní pásky. Tak místo do formulí sedli do mikrobusu a odjeli na hotel.

Nakonec bylo dosaženo kompromisu a závodilo se. Naštěstí, protože jinak by fandové přišli o skvělý výkon Alaina Prosta, který v závodě vedl, jenže pak měl defekt. I tak ale po výměně pneumatiky zvládl vyhrát. Neuvěřitelné!

Záznam závodu:

1989 Velká cena Brazílie – překvapivý Mansell

Nigel Mansell nebyl úplně favoritem na výhru prvního podniku v Riu v roce 1989 a je jasné proč. McLareny vyhrály v předchozí sezoně všechny závody až na jeden a Ferrari se považovalo za tak nespolehlivé, že nikdo nečekal, že vůz dá celou závodní zátěž bez toho, aniž by se rozpadl.

Příliš si nevěřil ani sám Mansell, který měl pro jistotu zamluvenou letenku domů, nakonec ale všechny překvapil a při svém debutu u Ferrari zvítězil. Ona předpověď o nespolehlivosti se ale v průběhu sezony naplnila, byl sice šestkrát na bedně, ale ze všech ostatních závodů musel odstoupit.

1990 Velká cena USA – Alesi vs Senna

Klepněte pro větší obrázek

Pouliční okruh Phoenix nebyl moc populární, ale poskytl dějiště pro jeden z nejnapínavějších soubojů ve formuli vůbec. Nebylo mnoho pilotů, kteří by se odvážili vzdorovat Ayrtonu Sennovi, tehdy si na to ale troufl Jean Alesi – navzdory tomu, že jeho Tyrrell-Ford nebyl zrovna ukázkovým závodním strojem.

Alesi byl po tomto odvážném souboji označován za možného budoucího šampiona, ale tuhle předpověď nikdy nenaplnil a nakonec si připsal jen jediné vítězství v kariéře.

Přehled dalších divokých úvodních závodů na redbull.cz

Foto: Getty Images / Andreas Rentz, Pascal Rondeau

Další článek: Force India nasadí v prvním tréninku v Bahrajnu Celise

11:15 | Dnes a zítra pokračují testy 18palcových pneumatik. V Imole jezdí Mercedes. Za volantem je dnes Hamilton.
18. dubna | Incident mezi Bottasem a Russellem bez trestu. Podle nich Bottas držel linii, nechal místo na úrovni šířky vozu. Jednalo se s ohledem na podmínky o závodní incident.
18. dubna | Před sportovní komisaře jdou i Stroll a Gasly za incident ve 2. zatáčce 11. kola.
18. dubna | V Imole začalo pršet... zatím hlavně nad částí okruhu.

GP Emilia Romagna 2021

Pátek 16. dubna 2021
1. trénink Bottas (1:16.564)
2. trénink Bottas (1:15:551)
Sobota 17. dubna 2021
3. trénink Verstappen (1:14.958)
Kvalifikace Hamilton (1:14.411)
Neděle 18. dubna 2021
Závod Verstappen