Nejdivočejší otvíráky sezon F1

Letošní sezona už začala, tak vyrazme časem zpět a připomeňme si pět opravdu dramatických úvodů.
Nejdivočejší otvíráky sezon F1

Šampionát F1 odstartoval a i když znovu vyhrály Mercedesy, vlastně se o tak nudný závod nejednalo. Jsou otvíráky sezon, které očekávání nenaplní (třeba Bahrain 2010) a pak tu byly takové závody, které fandy dostaly z křesel. Trochu jsme tedy zavzpomínali a tohle je podle nás 5 nejlepších úvodů.

1982 Velká cena Jižní Afriky – zázračný Prost

Závod v Kyalami v roce 1982 málem ani neodstartoval, protože jezdci stávkovali kvůli změnám v licencích – třeba, že museli zůstat v týmu tři roky, nesměli kritizovat bafuňáře v čele šampionátu a museli odhalit své výplatní pásky. Tak místo do formulí sedli do mikrobusu a odjeli na hotel.

Nakonec bylo dosaženo kompromisu a závodilo se. Naštěstí, protože jinak by fandové přišli o skvělý výkon Alaina Prosta, který v závodě vedl, jenže pak měl defekt. I tak ale po výměně pneumatiky zvládl vyhrát. Neuvěřitelné!

Záznam závodu:

1989 Velká cena Brazílie – překvapivý Mansell

Nigel Mansell nebyl úplně favoritem na výhru prvního podniku v Riu v roce 1989 a je jasné proč. McLareny vyhrály v předchozí sezoně všechny závody až na jeden a Ferrari se považovalo za tak nespolehlivé, že nikdo nečekal, že vůz dá celou závodní zátěž bez toho, aniž by se rozpadl.

Příliš si nevěřil ani sám Mansell, který měl pro jistotu zamluvenou letenku domů, nakonec ale všechny překvapil a při svém debutu u Ferrari zvítězil. Ona předpověď o nespolehlivosti se ale v průběhu sezony naplnila, byl sice šestkrát na bedně, ale ze všech ostatních závodů musel odstoupit.

1990 Velká cena USA – Alesi vs Senna

Klepněte pro větší obrázek

Pouliční okruh Phoenix nebyl moc populární, ale poskytl dějiště pro jeden z nejnapínavějších soubojů ve formuli vůbec. Nebylo mnoho pilotů, kteří by se odvážili vzdorovat Ayrtonu Sennovi, tehdy si na to ale troufl Jean Alesi – navzdory tomu, že jeho Tyrrell-Ford nebyl zrovna ukázkovým závodním strojem.

Alesi byl po tomto odvážném souboji označován za možného budoucího šampiona, ale tuhle předpověď nikdy nenaplnil a nakonec si připsal jen jediné vítězství v kariéře.

Přehled dalších divokých úvodních závodů na redbull.cz

Foto: Getty Images / Andreas Rentz, Pascal Rondeau

Další článek: Force India nasadí v prvním tréninku v Bahrajnu Celise

9:28 | Jezdci Ferrari opět testovali ve Fioranu s vozem SF71H. Důvod není znám, ale může to souviset s kalibrací nového simulátoru, která právě probíhá...
20. července | V Silverstonu pokračují letošní testy 18palcových pneumatik. Nastoupí Red Bull (jen dnes) s Albonem. Dále Aston Martin a Haas (dnes a zítra a nasadí závodní jezdce).
19. července | Testovací jezdec Ferrari Callum Ilott se zúčastní Le Mans. Pojede za tým Iron Lynx s vozem Ferrari.
18. července | Verstappen byl propuštěn z nemocnice.

GP Maďarska 2021

Pátek 30. července 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 31. července 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 1. srpna 2021
Závod 15.00