Nejdivočejší otvíráky sezon F1

Letošní sezona už začala, tak vyrazme časem zpět a připomeňme si pět opravdu dramatických úvodů.
Nejdivočejší otvíráky sezon F1

Šampionát F1 odstartoval a i když znovu vyhrály Mercedesy, vlastně se o tak nudný závod nejednalo. Jsou otvíráky sezon, které očekávání nenaplní (třeba Bahrain 2010) a pak tu byly takové závody, které fandy dostaly z křesel. Trochu jsme tedy zavzpomínali a tohle je podle nás 5 nejlepších úvodů.

1982 Velká cena Jižní Afriky – zázračný Prost

Závod v Kyalami v roce 1982 málem ani neodstartoval, protože jezdci stávkovali kvůli změnám v licencích – třeba, že museli zůstat v týmu tři roky, nesměli kritizovat bafuňáře v čele šampionátu a museli odhalit své výplatní pásky. Tak místo do formulí sedli do mikrobusu a odjeli na hotel.

Nakonec bylo dosaženo kompromisu a závodilo se. Naštěstí, protože jinak by fandové přišli o skvělý výkon Alaina Prosta, který v závodě vedl, jenže pak měl defekt. I tak ale po výměně pneumatiky zvládl vyhrát. Neuvěřitelné!

Záznam závodu:

1989 Velká cena Brazílie – překvapivý Mansell

Nigel Mansell nebyl úplně favoritem na výhru prvního podniku v Riu v roce 1989 a je jasné proč. McLareny vyhrály v předchozí sezoně všechny závody až na jeden a Ferrari se považovalo za tak nespolehlivé, že nikdo nečekal, že vůz dá celou závodní zátěž bez toho, aniž by se rozpadl.

Příliš si nevěřil ani sám Mansell, který měl pro jistotu zamluvenou letenku domů, nakonec ale všechny překvapil a při svém debutu u Ferrari zvítězil. Ona předpověď o nespolehlivosti se ale v průběhu sezony naplnila, byl sice šestkrát na bedně, ale ze všech ostatních závodů musel odstoupit.

1990 Velká cena USA – Alesi vs Senna

Klepněte pro větší obrázek

Pouliční okruh Phoenix nebyl moc populární, ale poskytl dějiště pro jeden z nejnapínavějších soubojů ve formuli vůbec. Nebylo mnoho pilotů, kteří by se odvážili vzdorovat Ayrtonu Sennovi, tehdy si na to ale troufl Jean Alesi – navzdory tomu, že jeho Tyrrell-Ford nebyl zrovna ukázkovým závodním strojem.

Alesi byl po tomto odvážném souboji označován za možného budoucího šampiona, ale tuhle předpověď nikdy nenaplnil a nakonec si připsal jen jediné vítězství v kariéře.

Přehled dalších divokých úvodních závodů na redbull.cz

Foto: Getty Images / Andreas Rentz, Pascal Rondeau

Další článek: Force India nasadí v prvním tréninku v Bahrajnu Celise

10:29 | Toto Wolff neočekává, že Hamilton podepíše novou smlouvu před koncem sezóny.
9:46 | Stejně jako vloni, také letos budou v Bahrajnu tři DRS zóny.
24. listopadu | Formule E chystá první noční závod... pojede se jak jinak než v Saúdské Arábii. Pojede se na konci února, místní slibují energeticky méně náročné LED osvětlení. Elektrická energie bude z obnovitelných zdrojů.
19. listopadu | Alfa Romeo nasadí do testů po sezóně Illota. Ferrari Fuoca a Shwartzmana.

GP Bahrajnu 2020

Pátek 27. listopadu 2020
1. trénink 12.00–13.30
2. trénink 16.00–17.30
Sobota 28. listopadu 2020
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 29. listopadu 2020
Závod 15.10