Nějak moc se jim to ohýbá, asi byste se na to měli podívat. Red Bull si FIA stěžuje na přední křídlo Mercedesu | Foto: Activepictures / Jiří Křenek

Foto: Activepictures / Jiří Křenek

Nějak moc se jim to ohýbá, asi byste se na to měli podívat. Red Bull si FIA stěžuje na přední křídlo Mercedesu

Ohebnost obou křídel se ve F1 řeší s menšími přestávkami už roky. Nyní zdá se přišlo další dějství.

Red Bull sice vyhrál Velkou cenu Kanady ale soupeři byli blízko. Kromě McLarenu byl dalším vyzyvatelem rudých býků Mercedes, který nasadil a poprvé plně využil nové přední křídlo. Jeho přínosem má být lepší aerodynamické vyvážení.

Auto Motor und Sport uvedl, že se v Kanadě opět řešila přední křídla a to z iniciativy Red Bullu. FIA se měla zaměřit na McLaren, Mercedes a Ferrari. Hlavní pozornost má být ale upřena právě na Mercedes.

Web Formu1a.uno od zdrojů blízkých dění zjistil, že inženýři z Milton Keynes pod dohledem Paula Monaghana bedlivě sledují nové přední křídlo Mercedesu. Na technickou kancelář FIA byla údajně podána neoficiální žádost o sledování prohýbání předního křídla a nosu W15. 

Flexibilita křídel se kontroluje prostřednictvím závaží v době, kdy vůz samozřejmě stojí v garáži. Týmy ale dokáží udělat křídla tak, aby se při určitém zatížení (rychlosti) ohnula. 

FIA v uplynulých letech vydala řadu technických směrnic a zpřísnila zátěžové testy. K zatím poslední větší změně došlo vloni na podzim. Předpokládá se, že technická směrnice TD018 ovlivnila především Aston Martin, který měl vloni skvělý vstup do sezóny, ale poté šla jeho forma dolů.

Nyní, když se začal boj na čele pole výrazně přiostřovat, se týmy stále pozorněji dívají na práci svých soupeřů a snaží se ji okopírovat, nebo požádat o vysvětlení, pokud se objeví nějaké podezřelé prvky týkající se využívání šedých ploch. 

Samozřejmě probíhají i tradiční mediální přestřelky a psychologické války. McLaren si utahuje z Red Bullu, že má jen jednoho jezdce, Mercedes zase komentoval poslední vylepšení Red Bullu s tím, že byl krokem zpět.

„Nezdá se, že by jejich vývoj přinesl kýžené výsledky a zdá se, že je krokem zpět,“ řekl James Allison, na což samozřejmě ihned reagoval Christian Horner. „V Kanad jsme byli před nimi, náš krok zpět porazil jejich vylepšený vůz.“

Doporučujeme

Články odjinud