Negativní reakce na pořádání Velké ceny Bahrajnu nadále neutichají

Rozhodnutí FIA uskutečnit závod na Šakiru vyvolalo další vlnu nevole. Podle nejrůznějších organizací jsou v zemi nadále porušována lidská práva a formule 1 má posloužit jako nástroj toho, že je zde vše v pořádku.
Negativní reakce na pořádání Velké ceny Bahrajnu nadále neutichají

Své stanovisko Mezinárodní automobilová federace hájí tím, že se jí dostalo ujištění ze strany tamních orgánů, podle kterých byla provedena veškerá bezpečnostní opatření, jež by měla zajistit hladký průběh celého závodního víkendu.

Reakce na návrat formule 1 do ostrovního království jsou nicméně velmi rozporuplné. I po více než roce je situace v Bahrajnu velmi vážná. Protivládní demonstrace stále pokračují. Nyní se k celé věci vyjádřilo i hnutí Amnesty International.

To argumentuje, že zachováním závodu se snaží bahrajnské úřady světu ukázat, že je zde všechno v pořádku. Realita je však jiná.        

"(Čelní představitelé) prahnou po tom, aby vykreslili Bahrajn jako stabilní a bezpečnou zemi, aby zabránili mezinárodní kritice. Zatímco se ale země připravuje na hoštění formule 1, poté co byla událost v loňském roce zrušena jako reakce na nestabilitu v zemi, pokračují denní protivládní protesty. Ty jsou násilně potlačovány pořádkovou policií, která používá slzný plyn lehkomyslně a s fatálními následky. V posledních třech měsících taktéž výrazně vzrostlo násilí ze strany protestujících proti policii."

"Navzdory tomu, že (bahrajnské) autority tvrdí opak, násilí proti těm, kteří se staví proti režimu rodiny Al Khalifů pokračuje. Od brutálních zákroků na protivládní protestanty z února a března roku 2011 se v zemi prakticky nic nezměnilo," píše se v prohlášení hnutí Amnesty International.  

Další článek: Ferrari musí kompletně změnit přístup k vývoji, přiznal Fry