Nechte Alonsa doma závodit, vzkazují Španělé FIA

Fanoušci by neměli doplácet na pochybení Renaultu.
Organizátoři evropské Grand Prix nesou velmi nelibě trest zákazu startu v jejich závodě, který Renaultu udělila Mezinárodní automobilová federace. Španělští pořadatelé již dříve přistoupili ke snížení kapacit tribun kolem trati kvůli menšímu zájmu o vstupenky a teď jim kvůli absenci Alonsa na domácí půdě hrozí další odliv fanoušků.

"Věříme, že by měli (FIA) myslet také na fanoušky. Jak všichni ví, hodně z nich si koupilo lístky, aby viděli Fernanda Alonsa závodit ve Valencii. Jsme přesvědčeni, že by na toto rozhodnutí neměli doplácet oni," řekl Jorge Martinez Aspar pro EFE.

Renault dostal po Grand Prix Maďarska trest za to, že pustil Fernanda Alonsa zpět do závodu s uvolněným kolem a poté mu ani nedal instrukce, aby zastavil. Francouzská stáj potvrdila, že se proti vyloučení z GP Evropy odvolá.

"Budeme sledovat verdikt o odvolání a jsme v kontaktu se španělskou (automobilovou) federací, týmem Renault a lidmi od Fernanda Alonsa. Chtěli bychom ho mít na startovním roštu Grand Prix ve Valencii," pokračoval Aspar, který je viceprezidentem pořadatelské společnosti Valmor Sport.

"Byla by to škoda, kdyby v závodě chyběl a my věříme, že bude moci závodit, i když víme, že to bude obtížné vzhledem k ostatním nehodám, které se v průběhu víkendu udály."

Absence Fernanda Alonsa v druhém domácím závodě by byla pro Valencii velkou ránou i podle šéfa budoucího nováčka na startovním roštu Adriana Campose.

FIA pravděpodobně chtěla v případě Renaultu zvolit exemplární trest právě vzhledem k událostem z posledních dní. Kolo poskakující po trati zabilo ve formuli 2 Henryho Surteese a Felipeho Massu vážně zranil jiný poskakující díl, který se uvolnil z Barrichellova vozu - pružina z tlumiče.
Další článek: McLaren chce další vítězství, může pro ně více riskovat

11. května | Podle posledních spekulací bude GP Turecka zrušena bez náhrady. Počet závodů by klesl z 23 na 22.
11. května | Júki Cunoda dnes slaví 21. narozeniny.
11. května | Za účasti tří týmů pokračují testy 18palcových pneumatik. Tentokrát v Barceloně. Red Bull nasadí Albona, Alfa Romeo Kubicu a Alpine by mělo nasadit Kvjata (od letošního roku rezervní jezdec týmu).
10. května | Red Bull ve Španělsku zůstal. Zítra a ve středu bude testovat 18palcové pneumatiky pro rok 2022. Po oba dny bude jezdit Alex Albon.