Nečekejme se změnami na první nehodu, vyzývá Barrichello

Současný způsob práce s nastavitelným zadním křídlem a KERS zatěžuje jezdce příliš a nevěnují se řízení. Rubens Barrichello by proto rád zavedl změny co nejdříve.
Nečekejme se změnami na první nehodu, vyzývá Barrichello

Brazilský pilot Williamsu zpochybnil pravidla, která vymezují používání nastavitelného zadního křídla. Nesouhlasí s tím, aby se v trénincích a kvalifikacích používala kdykoliv.

"Doufejme, že dojde k upřesnění používání zadního křídla, protože by mělo být používáno jen na rovinkách a pro předjíždění," cituje Barrichella Autosport. "Teď to funguje v podstatě jako F-průduch, aktivujete ho v každé zatáčce a začíná to být noční můra."

"Používat ho bychom měli, ale tak, aby pomáhalo předjíždění. Ale jezdci budou zkoušet projíždět zatáčky s aktivovaným křídlem a bude docházet k nehodám. To není účelem. Jezdci budou riskovat. Loni jsem musel zvedat koleno, abych ho (F-průduch) aktivoval, a Eau Rouge jsem projížděl s jednou nohou, a to není účelem. Tak by to být nemělo."

K nastavitelnému zadnímu křídlu se přidává ovládání systému na rekuperaci kinetické energie, které také vyžaduje nemalou pozornost. "Kvůli KERS musíte sledovat čísla na volantu, protože ho chcete aktivovat na tom správném místě," vysvětloval Barrichello. "Takže nehledíme pořád před sebe. Nechci čekat na to, až někdo do někoho narazí, abychom něco udělali. Jako jezdci o tom jednáme s Charliem (Whitingem) a Jeanem Todtem, snad přijdeme s něčím lepším."

McLaren nedávno navrhl návrat obousměrné telemetrie, aby jezdcům ulehčil práci v kokpitu. Barrichello má také nápad, jak jezdcům odlehčit, ale detaily neprozradil.

"Jsem otevřený všem návrhům," řekl. "Nechci říkat, jaké řešení by bylo nejlepší. Jistý nápad mám. Vyslechli jsme si několik dobrých způsobů řešení."

V úvodu sezóny se ovšem může stát, že bude mít Brazilec o starost méně díky absenci KERS ve voze Williamsu. Tento systém má totiž časté technické problémy a Barrichello přiznal, že i když by nerad jezdil bez něj, kladou si v Grove otázku, jestli by nebylo vhodné jeho závodní debut odložit na později.

Další článek: Třetí den testů v Montmelu byl nejrychlejší Sergio Pérez

18:07 | Norris dostal za nájezd do boxů jen napomenutí. Sportovní komisaři přihlédli k podmínkám na trati.
17:31 | Pokud se díváme správně, tak by měl Stroll i přes penalizaci zůstat 11.
17:30 | Lance Stroll dostal penalizaci 10 sekund a 2 trestné body za kolizi s Gaslym.
16:25 | Norrisovi hrozí penalizace za špatný vjezd do boxů. V 16:45 půjde kde sportovním komisařům.

GP Ruska 2021

Pátek 24. září 2021
1. trénink Bottas
2. trénink Bottas
Sobota 25. září 2021
3. trénink zrušen
Kvalifikace Norris
Neděle 26. září 2021
Závod Hamilton