NÁZOR: Úvaha o Berniem, Hitlerovi a demokracii

Ecclestone šlápl vedle, ale v něčem má možná pravdu.

Klepněte pro větší obrázekBernie Ecclestone zase jednou způsobil poprask. V rozhovoru pro britské Timesy se pustil do úvah o Adolfu Hitlerovi a demokracii a přítomným redaktorům (byli na něj tři) lezly oči z důlků.

„Je hrozné to říct, ale Hitler uměl vzít věci do ruky,“ prohlásil Ecclestone o největší zrůdě 20. století na evropském kontinentu. Na adresu demokracie pak poznamenal, že „pro většinu zemí toho moc dobrého nepřinesla - včetně Británie.“

O DEMOKRACII

Ecclestonův špatný vztah k demokratickým způsobům jednání není žádná novinka. Jeho vyjádření pro Timesy se přesně hodí k tomu, jak se chová v posledních letech. Zářným příkladem z nedávné doby byl případ medailí.

Jeho nápad rozdávat na stupních vítězů medaile a mistrem světa jmenovat toho s nejvíce zlatými narazil hned na začátku na odpor veřejnosti. Šéf formule 1 jakoby ale celou dobu říkal: ‚No a co, že se vám to nelíbí? Jste blbí – nevíte, co je pro vás dobré. Medaile prostě budou.‘

Ecclestone stejně jako prezident FIA Max Mosley dával vždycky přednost autoritativnímu stylu vedení svých obchodů. Jen díky tvrdosti a tvrdohlavosti došli tak daleko. S postupujícím věkem pak ale u Ecclestona přibývá sobectví a u Mosleyho ješitnost a pohrdání. To je důvod, proč už měli být oba dávno pryč, ale taky příčina toho, proč se jim pořád nechce.

Na druhou stranu je ale v Ecclestonově větě o demokracii kus velké pravdy, kterou současná společnost jen nerada slyší. My jako Češi jsme ji možná schopni rozpoznat lépe, než ostatní národy. Podívejte se, kam jsme za 20 let od revoluce s demokracií došli. Je to dobré, dokonce hodně dobré. Ale mohlo by to být i lepší. Už Aristoteles říkal, že demokracie je vláda lůzy. Podívejte se na českou politickou reprezentaci a řekněte, že to není pravda… Je. Žádný lepší systém státního zřízení než demokracie neexistuje, ale nenalhávejme si, že je demokracie dokonalá.

O HITLEROVI

Ecclestonova nechuť vůči zásadám demokracie se dá do určité míry pochopit, jeho vyjádření o Hitlerovi jsou ale úplně mimo. Největší mráz po zádech běhá z jeho poznámek o tom, že Hitler dělal věci, „o kterých nevím, jestli je chtěl dělat nebo ne.“ Naznačovat, že nejúspěšnější masový vrah v novodobých dějinách Evropy to s tím holocaustem nemyslel zase tak zle, je totální přešlap.

A obdivovat se tomu, že Hitler uměl vzít věci do ruky, je jako říct, že sice nechal povraždit šest milionů Židů, ale zase měl rád pejsky. Existují zločiny, které žádný sebelepší povahový rys ani dobrý skutek nevyváží. Na to Ecclestone ve svém pragmatismu zapomíná.

O NÁSLEDCÍCH

Nová aféra se teď může vyvinout dvěma směry. Pokud se do ní novináři zakousnou, mohla by nabobtnat do rozměrů, jaké měla ta Mosleyho vloni, když ho nachytali s prostitutkami. Také ale může být za týden po všem. Vězíme uprostřed okurkové sezony, jezdci si užívají dovolenou, není co psát. Ecclestonova slova jsou v takové době vděčné téma.

Každopádně ale pověst formule 1 dostala další kopanec. Negativní publicita je taky publicita, ale když špatné zprávy dlouhodobě převažují ty dobré, říká se tomu krize.

Ecclestonovo vyjádření najdete v originále ZDE.

Další článek: Hamilton nakonec Sennovo auto řídit nebude

14:49 | Red Bull ve Španělsku zůstal. Zítra a ve středu bude testovat 18palcové pneumatiky pro rok 2022. Po oba dny bude jezdit Alex Albon.
13:42 | Stále se řeší situace okolo Turecka, ve kterém se sice epidemická situace zlepšuje, ale platí přísné cestovní restrikce po návratu do Velké Británie. Ve hře je prohození závodu s Baku.
8. května | Podle Norrise mu Mazepin ovlivnil celou kvalifikaci. V Q1 musel nasadit druhou sadu pneumatik, v Q3 pak kvůli tomu jel první pokus na starých pneumatikách.
8. května | Poslední Nikita Mazepin dostal penalizaci 3 míst za zdržení Norrise v první části kvalifikace.