Návrat Velké ceny Jižní Afriky zhatila chamtivost, říká Jody Scheckter | Foto: Getty Images

Foto: Getty Images

Návrat Velké ceny Jižní Afriky zhatila chamtivost, říká Jody Scheckter

Mistr světa z roku 1979 Jody Scheckter tvrdí, že byl návrat Velké ceny Jižní Afriky do kalendáře F1 velmi blízko. Jednání podle něj ztroskotala kvůli chamtivosti.

Zítra uplyne přesně 30 let od chvíle, kdy formule 1 naposledy závodila na africkém kontinentu. 

Konkrétně se jednalo o Velkou cenu Jižní Afriky v Kyalami, které leží poblíž Johannesburgu. Závod tehdy vyhrál Alain Prost s vozem Williams, s více než minutovým náskokem před Ayrtonem Sennou z McLarenu.

Formule 1 se v posledních letech návratu do Afriky nebránila a například sedminásobný šampion Lewis Hamilton se nechal slyšet, že by byl velmi rád, kdyby se tento comeback povedl.

Podle Jihoameričana a mistra světa z roku 1979 Jodyho Schecktera přitom nechybělo málo, aby se Hamilton návratu závodu F1 v Africe – konkrétně v Kyalami – dočkal již letos.

„Byl jsem toho součástí,“ řekl Scheckter pro web Total-Motorsport.com. „Můj synovec na tom pracoval šest let. Bylo to velmi blízko.“

Bývalý pilot stájí Ferrari či Tyrrell se rozpovídal i o příčinách, proč se nakonec comeback Velké ceny Jižní Afriky nepodařilo realizovat.

„F1 přijela podepsat smlouvu. Závod podporovala vláda a také někteří z nejbohatších lidí v Jihoafrické republice. Všechno bylo připraveno, jenže chlápek z Kyalami (zástupce okruhu, pozn. red.) byl chamtivý,“ prohlásil 73letý Scheckter, jenž se po kariéře v královně motorsportu stal úspěšným podnikatelem a farmářem.

„Jeho požadavky šly od 500 tisíc dolarů ke dvěma milionům. Chtěl to celé převzít. Jakmile se F1 stáhla, vše se změnilo. Vláda o to přestala mít zájem a byl konec,“ popsal Scheckter s tím, že ho mrzí, že práce jeho synovce přišla vniveč.

Doporučujeme

Články odjinud