Návrat Velké ceny Jižní Afriky zhatila chamtivost, říká Jody Scheckter

Mistr světa z roku 1979 Jody Scheckter tvrdí, že byl návrat Velké ceny Jižní Afriky do kalendáře F1 velmi blízko. Jednání podle něj ztroskotala kvůli chamtivosti.

Foto: Getty Images

Návrat Velké ceny Jižní Afriky zhatila chamtivost, říká Jody Scheckter | Foto: Getty Images

Zítra uplyne přesně 30 let od chvíle, kdy formule 1 naposledy závodila na africkém kontinentu. 

Konkrétně se jednalo o Velkou cenu Jižní Afriky v Kyalami, které leží poblíž Johannesburgu. Závod tehdy vyhrál Alain Prost s vozem Williams, s více než minutovým náskokem před Ayrtonem Sennou z McLarenu.

Formule 1 se v posledních letech návratu do Afriky nebránila a například sedminásobný šampion Lewis Hamilton se nechal slyšet, že by byl velmi rád, kdyby se tento comeback povedl.

Podle Jihoameričana a mistra světa z roku 1979 Jodyho Schecktera přitom nechybělo málo, aby se Hamilton návratu závodu F1 v Africe – konkrétně v Kyalami – dočkal již letos.

„Byl jsem toho součástí,“ řekl Scheckter pro web Total-Motorsport.com. „Můj synovec na tom pracoval šest let. Bylo to velmi blízko.“

Bývalý pilot stájí Ferrari či Tyrrell se rozpovídal i o příčinách, proč se nakonec comeback Velké ceny Jižní Afriky nepodařilo realizovat.

„F1 přijela podepsat smlouvu. Závod podporovala vláda a také někteří z nejbohatších lidí v Jihoafrické republice. Všechno bylo připraveno, jenže chlápek z Kyalami (zástupce okruhu, pozn. red.) byl chamtivý,“ prohlásil 73letý Scheckter, jenž se po kariéře v královně motorsportu stal úspěšným podnikatelem a farmářem.

„Jeho požadavky šly od 500 tisíc dolarů ke dvěma milionům. Chtěl to celé převzít. Jakmile se F1 stáhla, vše se změnilo. Vláda o to přestala mít zájem a byl konec,“ popsal Scheckter s tím, že ho mrzí, že práce jeho synovce přišla vniveč.

Další článek: Marko upřesnil, že nechtěl zpochybnit legalitu Astonu Martin. Jen jsem vtipkoval, říká

Témata článku: ,