Návrat ke starší pohonné jednotce mě v kvalifikaci stál dvě desetiny, říká Bottas

Valtteri Bottas z Mercedesu se po pátečních trénincích vrátil ke starší pohonné jednotce. V kvalifikaci na Velkou cenu Abú Dhabí formule 1 kvůli tomu podle svých slov ztratil 0,2 sekundy a na roštu se postaví až na šesté místo.
Foto: Getty Images / Clive Rose
Návrat ke starší pohonné jednotce mě v kvalifikaci stál dvě desetiny, říká Bottas | Foto: Getty Images / Clive Rose

Bottas za nejrychlejším Maxem Verstappenem zaostal o více než devět desetin sekundy. Jeho týmový kolega Lewis Hamilton, který v nedělním závodě vyzve Verstappena v boji o titul, kdy oba startují z první řady, se tak nebude moci minimálně v prvních kolech spolehnout na pomoc týmového kolegy.

„Myslím, že svůj nejlepší čas jsem zajel v Q2, a to jsem už nemohl zlepšit,“ řekl Bottas, kterého porazili ještě Lando Norris, Sergio Pérez a Carlos Sainz.

„Ať jsem se snažil, v nastavení už toho více nebylo. Rozhodl jsem se pro měkké mechanické nastavení a cítím, že je to opravdu dobré pro závod. Doufal jsem, že to bude dobré i pro kvalifikaci.“

Na Verstappenovo kolo se podle Hamiltona nedalo odpovědět

Na Verstappenovo kolo se podle Hamiltona nedalo odpovědět

„Pro dnešek jsme museli přejít ke starší pohonné jednotce, což vím, že mě oproti včerejšku stálo alespoň dvě desetiny,“ dodal Bottas s tím, že důvodem výměny pohonné jednotky byla její vyšší spolehlivost.

Verstappenovi k nejrychlejšímu kolu pomohl jeho týmový kolega Pérez, který mu na dlouhých rovinkách okruhu Yas Marina rozrážel vzduch. Mercedes podle Bottase tuto taktiku pro kvalifikaci nezvažoval.

„Soustředili jsme se na zahřívací kola, abychom byli v dobrém rytmu. Red Bull ale v Q3 našel více, než co jsme očekávali, takže to bylo trochu překvapení. My se jen drželi plánu, dnes to ale vyšlo jim.“

Bottas s Hamiltonem do závodu vyrazí na střední směsi pneumatik, zatímco jezdci Red Bullu věří více měkké sadě.

„Od třetího tréninku jsme stále plánovali startovat na středních. Myslíme si, že je to pro nás lepší. První boxové okno bude díky tomu alespoň větší. Pokud chceme, nebo budeme potřebovat, zajet později, tohle je příležitost. Když startujete na měkkých, tak začínají rychle odcházet.“

Další článek: Norrise čeká start do posledního závodu za Verstappenem s Hamiltonem. Cítí nervozitu