Naštvaný Lawrence Stroll vydal prohlášení a zaútočil na ostatní týmy

Lawrence Stroll vydal prohlášení k aktuální kauze týmu. A byl hodně ostrý.
Foto: Getty Images / Peter Fox
Naštvaný Lawrence Stroll vydal prohlášení a zaútočil na ostatní týmy | Foto: Getty Images / Peter Fox

Kauza Racing Pointu a jeho brzdových kanálků půjde k odvolacímu soudu. Většinový majitel týmu Lawrence Stroll až do teď mlčel. Nyní se rozhodl mlčení prolomit a na webu týmu vydal prohlášení.

„Nemluvím často veřejně, nicméně jsem velmi naštvaný náznaky, že jsme nepoctiví, nebo že jsme podváděli – zejména, pokud jde o komentáře od našich konkurentů,“ uvedl Stroll. 

Muži v černém nebyli k dispozici. Jak číst rozhodnutí FIA a co vadí soupeřům?

Muži v černém nebyli k dispozici. Jak číst rozhodnutí FIA a co vadí soupeřům?

„Ve svém životě jsem nikdy v ničem nepodváděl. Tato obvinění jsou zcela nepřijatelná a nepravdivá. Moje integrita a integrita mého týmu jsou nezpochybnitelné.“

Kromě čtyř konkurentů (Ferrari, McLaren, Williams, Renault) se proti rozhodnutí odvolal také Racing Point. Podle Strolla jsou všichni v týmu „rozhodnutím FIA šokováni a zklamáni“.

„Tento tým závodil ve formuli 1 pod různými jmény více než 30 let a dnes zaměstnává 500 lidí. Vždy jsme byli konstruktéři a v budoucnu tomu tak bude i nadále.“

Racing Point trvá na svém. Steiner se zamýšlí, zda pravidla neporušil i Mercedes

Racing Point trvá na svém. Steiner se zamýšlí, zda pravidla neporušil i Mercedes

Podle Strolla není překvapením, že je tým konkurenceschopný. Podle něj je to důsledek řízení týmu, stability a čerstvých investic. 

Stroll následně uvedl pět bodů z rozhodnutí stewardů, které jsou podle něj polehčujícími okolnostmi.

Velmi volně přeloženo jde o tyto body:

  1. K převodům dílu došlo 6. ledna letošního roku, ale podle sportovních komisařů to nebyl problém.
  2. K převodu brzdových kanálků na seznam listed parts (díly, které si musí tým vyrobit sám) došlo teprve v letošním roce.
  3. V březnu 2020 navštívila FIA továrnu Racing Pointu, ale na brzdové kanálky se nezaměřila. Posuzovala celé auto. 
  4. Racing Point by mohl podle zjištění FIA postavit brzdové kanálky podle Mercedesu i na základě fotografií.
  5. V neposlední řadě byl pak tým otevřený a transparentní.

Podle Strolla neexistovalo pravidlo, které by popisovalo přechod brzdových kanálků z kategorie dílů, které nejsou na seznamu listed parts na seznam listed parts.

Tým byl šokován, když viděl, že FIA zavedla novou „dědečkovskou klauzuli“, která nikdy předtím neexistovala (dědečkovskou klauzulí se vprávu myslí doložka, která znamená, že podle nového právního předpisu se řídí práva a povinnosti vzniklé po nabytí jeho účinnosti a práva a povinnosti vzniklé přede dnem nabytí jeho účinnosti se řídí podle dosavadních právních předpisů, pozn. redakce).

„Kromě jasné skutečnosti, že Racing Point dodržoval technická pravidla, jsem šokován tím, jak Renault, McLaren, Ferrari a Williams využili této příležitosti k odvolání, a tím se pokusili omezit naše výkony. Vláčejí naše jméno bahnem a já nebudu jen tak přihlížet a akceptovat to.“

„Mám v úmyslu podniknout veškerá nezbytná opatření, abych dokázal naši nevinu.“

„Můj tým neúnavně pracoval na dodání konkurenceschopného vozu, který máme na startovním roštu. Jsem opravdu naštvaný, když vidím špatné sportovní chování našich konkurentů.“

„Chápu, že situace, ve které se FIA ​​nachází, je z mnoha důvodů obtížná a komplikovaná, ale také respektuji a oceňuji jejich úsilí o nalezení řešení v nejlepším zájmu sportu.“

Další článek: Da Costa je šampionem formule E, čtvrtý závod v Berlíně vyhrál Vergne

20:24 | Kvjat v Magny-Cours testoval s Alpine pneumatiky pro příští rok (do mokra a přechodných podmínek). Včera odjel 91 kol, dnes byl test zrušen pro technické problémy.
19:18 | Ještě to není oficiální, ale podle The Times bude Turecko vyřazeno z červeného britského seznamu, což znamená pro britské zaměstnance týmů a F1 mírnější režim po návratu. GP Turecka by se tak na začátku října měla konat.
15. září | Šéf Astonu Martin Otmar Szafnauer odmítl spekulace o neshodách a třenicích se Sebastianem Vettelem jako 100 % nesmysl. Vettel má být brzy potvrzen také pro příští rok.
15. září | Dokument o Schumacherovi je už na Netflixu. Celkem ve 190 zemích a 30 jazycích a to včetně češtiny.