Nastavitelná zadní křídla můžou podle Ferrari působit zmatky

V letošní sezóně budou jezdcům pomáhat při předjíždění nastavitelná zadní křídla, což může podle Ferrari ztížit divákům chápání dění na trati.
Nastavitelná zadní křídla můžou podle Ferrari působit zmatky

Během závodů budou jezdci mít možnost změnit sklon zadního křídla na rovinkách, když budou na soupeře před sebou ztrácet méně než sekundu. Tím si zvýší maximální rychlost a usnadní předjíždění. Systém se automaticky vypne při prvním brzdění.

"Kromě toho, že to pomůže předjíždění, mi dělá starost, jestli budou díky tomuto systému duely působivější nebo až moc předvídatelné? V tuto chvíli jsem trochu skeptický, ale doufám, že se mýlím," uvedl šéf Ferrari Stefano Domenicali pro Autosprint. "Také doufám, že televize najdou způsob, jak divákům sdělit, kdo ten systém aktivoval a kdo ne, jinak už nebudete rozumět vůbec ničemu."

Druhou stranou nastavitelných zadních křídel je jejich technické provedení. Už loni Ferrari naznačilo, že by mohly vzniknout spory podobně jako u dvojitých difuzorů. Jisté pochybnosti naznačil Domenicali i nyní. "Je to neznámá oblast. Je to celkem dobře definované ve vyjasnění technických pravidel, ale stejně jako u každé nové věci musíme být opatrní," řekl.

Šéf Ferrari také krátce zareagoval na polemiku, která se v současnosti vede o rozpočtech ve formuli 1 a možném překračování dohodnutých limitů. "Red Bull a McLaren určitě utrácejí víc než my za šasi," hodnotil. "Pak je tu motor, který pro nás představuje nemalé náklady, protože ho musíme postavit. Pro ně je to jen faktura k zaplacení, protože ho kupují hotový."

Ferrari je tento týden v Madonně di Campiglio, kde probíhá tradiční mediální akce Wrooom. Na ní Italové upřesnili datum prezentace nového vozu na 28. ledna. Přehled prezentací letošních monopostů a předsezónních testů naleznete zde.

Další článek: Key nás rychle postavil na nohy, chválí technického ředitele Sauber

14:18 | Poznámky ředitele závodu v 11:51: Traťové limity v první a druhé zatáčce. Poznámky ředitele závodu v 13:49: ... a ještě 13, 14 a 15.
9:14 | Podle předpovědi počasí má být v Barceloně během víkendu lehce přes 20 stupňů, v neděli by mohlo pršet.
5. května | Podle italských médií Ferrari novou podlahu do Španělska nepřiveze. V Portugalsku testovaná podlaha měla být jen testovací pro potvrzení dalšího směru vývoje.
4. května | V Monaku nakonec budou i fanoušci. Kapacita bude omezena na 40 %, nutný je PCR test.

GP Španělska 2021

Pátek 7. května 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 8. května 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 9. května 2021
Závod 15.00