Nabídka týmům obsahuje změny v pravidlech a vyšší strop

FOTA má příležitost pro bezpodmínečný zápis.
Prezident Mezinárodní automobilové federace Max Mosley dodržel svůj slib a týmům poslal právně závaznou nabídku podmínek, která bude v případě podpisu znamenat bezpodmínečnou přihlášku do šampionátu 2010. FOTA se tak dočkala několika ústupků ze strany FIA v oblasti pravidel a rozpočtového stropu.

Změny v pravidlech, se kterými FIA souhlasí pro rok 2010, jsou: pohyblivá křídla, předehřívání pneumatik, motory, převodovky a omezení testování zůstanou stejné jako letos, k tomu se přidá zákaz pohonu čtyř kol. Mosley však trvá na výjimce pro Cosworth, který by neměl mít žádné omezení otáček u svých agregátů.

Na straně systému vedení formule 1 je FIA ochotna diskutovat o změnách ve fungování Mezinárodního odvolacího soudu a je připravena odstranit přílohu č. 5 Sportovních pravidel 2010, která u týmů vyvolávala obavy, že by federaci dala zcela volné ruce pro zavádění jakýchkoli pravidel.

Co se týče rozpočtového stropu, nabízí Mosley jeho navýšení v příštím roce na 100 miliónů eur s podmínkou, že v roce 2011 bude snížen na 45 miliónů eur. Dodržování rozpočtového stropu by kontroloval nezávislý auditor a v případě jeho porušení by následovaly předem stanovené finanční sankce, nikoliv tedy sportovní tresty týkající se samotného šampionátu.

Max Mosley chce startovní listinu 2010 definitivně uzavřít tento týden v pátek, týmy mají do té doby čas přijmout nebo odmítnout navržený postup, podle kterého mají podat bezpodmínečné přihlášky a poté spolupracovat na zavedení výše uvedených změn v pravidlech.
Další článek: Räikkönen: Dohnat Brawn GP nám ještě několik závodů potrvá