Na začátku roku jsem se k řízení vozu musel nutit, vzpomíná Webber

Sezóna ale dopadla nad očekávání dobře.
Mark Webber měl na konci loňského roku nehodu na kole, při které si zlomil pravou nohu a rameno. Tím si značně zkomplikoval přípravy na letošní sezónu a přiznal, že si začátky s novým monopostem protrpěl.

"Bylo to velmi těžké. Hodně to bolelo a pro mě to bylo něco neznámého, nutit se k řízení vozu," řekl Webber pro Autosport. "Musel jsem usednout do vozu a ukázat, že jsem pořád tady."

"Termíny se blížily a já jsem se s tím musel nějak vyrovnat, protože nešly oddálit. Dokonce i ortopedický chirurg, který se o mě staral, řekl, že byl pár měsíců nervózní."

"Hodně mi pomáhalo si uvědomit, že jsou tu lidé, kteří jsou na tom mnohem hůře. To mi dalo motivaci se dál velmi snažit."

Webber svému týmu zpočátku zmínil jen zlomeninu nohy, o ramenu Red Bullu nic neřekl. To se ale nakonec ukázalo být tou největší překážkou při řízení.

"Adrenalin je úžasná věc. Jakmile jsem usedl do vozu, s nohou to bylo celkem v pohodě, abych byl upřímný," uvedl. "Rameno bylo zpočátku větší problém, ale jen v prvních dvou závodech."

"Měl jsem velké štěstí, že v Malajsii pršelo, protože kvůli té noze a ramenu by to pro mě jinak byl fyzicky velmi náročný závod."

S pomocí fyzioterapeuta Webber upravil svůj tréninkový program a zaměřil se právě na rameno, aby urychlil jeho rehabilitaci. Se zlomeninou nohy měl štěstí v neštěstí, protože pravá noha není při řízení vozu tolik zatěžovaná.

"Určitě by to nebylo o nic snazší," odpověděl na otázku, zda by vše bylo jinak, kdyby si zlomil levou nohu. "Slabost nohy by vyšla mnohem více najevo při brzdění. Protože jsem si zlomil nohu ve vysoké rychlosti, potřeboval jsem dlouhou dobu na uzdravení."

"To znamená, že jsem jí nemohl zatěžovat tak, jak jsem chtěl. A když jí nemůžete zatěžovat, nemůžete trénovat svaly odpovídajícím způsobem a jste v defenzivě. Takže ano, postaral jsem se o to, abych do toho Nissanu narazil pravou stranou a ne levou!"

Nakonec ale byla sezóna 2009 pro Webbera ta nejúspěšnější v kariéře, vyhrál dvě Grand Prix a téměř v každém druhém závodě stál na stupních vítězů. Proto je s uplynulým rokem spokojený.

"Jsem neuvěřitelně hrdý na osm pódií, která jsem získal, a na dvě vítězství, která mi nespadla do klína," řekl. "Musel jsem o ně bojovat, takže jsem s nimi byl velmi spokojený."

"Jedna věc je mít dobré auto, ale i tak musíte podat dobrý výkon proti tvrdé konkurenci. Jsem spokojený. Vždy se můžete ohlédnout zpět a říct, že tu byly oblasti, v kterých jsme mohli být lepší. Ale pokud byste mi na začátku roku řekli, že to dopadne takhle, bral bych to všemi deseti."
Další článek: Lola je připravena v budoucnu vstoupit do F1