Na vítězství jsem se příliš nenadřel, tvrdí Räikkönen

Kimi Räikkönen vypálil v Austrálii rybník Fernandu Alonsovi i Sebastianu Vettelovi a možná trochu překvapivě si dojel pro vítězství v úvodním závodě letošní sezony. Kolega Grosjean skončil desátý. AKTUALIZOVÁNO
Na vítězství jsem se příliš nenadřel, tvrdí Räikkönen

Lotusu v případě Kimiho Räikkönena bezchybně vyšla zvolená strategie. Zatímco většina startovního pole jela na tři zastávky v boxech, finský mistr světa si vystačil pouze se dvěma. A vzhledem k tomu, že se monopost E21 tešil dobré výkonnosti a průběh nedělního závodu byl hladký, na vítězství se podle svých slov příliš nenadřel.

"Naším plánem bylo jet na dvě zastávky, a ačkoliv je v prvních závodech vždycky obtížné odhadnout, kdy zastavit a kdy naopak ne, abyste to příliš neuspěchali, udělali jsme to naprosto správně," pochvaloval si Räikkönen.

"Jeli jsme podle plánu a ten nám dnes zafungoval perfektně. Mohl jsem šetřit pneumatiky, a když bylo potřeba, tak na to také šlápnout. Bylo to jedno z mých nejlehčích vítězství. Celkem pěkný závod, nepříliš obtížný. Doufejme, že takovýchto závodů budeme mít mnoho."

Räikkönen se dostal do vedení po Alonsově třetí zastávce v boxech. A i když si pak ve zbytku závodu mohl už jen v klidu hlídat svoji první pozici a nikterak neriskovat, rozhodl se jet naplno až do samotného konce. Důkazem toho budiž i skutečnost, že své nejrychlejší kolo zajel v padesátém šestém kole z celkových osmapadesáti.  

"Ve chvílích, kdy jsem netlačil příliš na pilu a kdy byl přede mnou na trati provoz, mě Fernando doháněl, takže jsem se chtěl ujistit, že když přijde déšť nebo tak něco, budu mít trochu větší náskok."

Räikkönen odmítl, že by jej vítězství v Albert Parku automaticky pasovalo do role největšího favorita na letošní titul. Sezona čítá celkem devatenáct velkých cen a na Lotus čeká ještě spousta práce, dnešní triumf však finského pilota samozřejmě velmi potěšil.

"Je to dobrý pocit, ale je to teprve první závod, takže to opravdu nijak nemění náš cíl nebo způsob naší práce. S vítězstvím jsme spokojeni, abychom se ale pokusili vyhrát šampionát, musíme nejprve odvést spoustu práce," uzavřel.    

S prázdnou nebude z Melbourne odjíždět ani druhý pilot Lotusu Romain Grosjean. Jeho výsledek je však velmi kontrastní v porovnání s tím, kterého dosáhl týmový kolega Räikkönen. Francouz si totiž v Austrálii na své konto připsal pouhý jeden bod za desáté místo v cíli. Příčinou tohoto 'nezdaru' by podle Grojseana mohla být technická závada na jeho monopostu. "S mým vozem bylo něco špatně, takže si musíme s týmem sednout a zanalyzovat, kde se ten problém vzal. Až do samotného závodu to po celý víkend vypadalo dobře," nechal se slyšet francouzský jezdec.

"Víme, že Albert Park umí být záludným okruhem a počasí tomu dnes rozhodně nepomohlo. Pro tým to byl s tím Kimiho vítězstvím skvělý víkend, takže je jasné, že vůz je rychlý," doplnil Grosjean.

Räikkönenovo vítězství pochopitelně potěšilo i samotné vedení týmu. Šéf Lotusu Eric Boullier přiznal, že po Finově slibném začátku věřil ve stupně vítězů, ohledně případného triumfu ale zprvu přesvědčený nebyl. "Jsem velmi spokojený. Po Kimiho skvělém startu jsme doufali, že bychom mohli dosáhnout na pódiové umístění, jak se ale později závod vyvíjel a my viděli ostatní týmy zajíždět do boxů - což ukazovalo, že jedou se strategií tří zastávek - naše pozice byla silnější a silnější. Je to skvělý pocit zahájit sezonu tímto způsobem," dodal Boullier.  

Další článek: Nejrychlejší kolo zajel Räikkönen, nejrychlejší zastávku měl Massa

23. července | Jezdci Ferrari opět testovali ve Fioranu s vozem SF71H. Důvod není znám, ale může to souviset s kalibrací nového simulátoru, která právě probíhá...
20. července | V Silverstonu pokračují letošní testy 18palcových pneumatik. Nastoupí Red Bull (jen dnes) s Albonem. Dále Aston Martin a Haas (dnes a zítra a nasadí závodní jezdce).
19. července | Testovací jezdec Ferrari Callum Ilott se zúčastní Le Mans. Pojede za tým Iron Lynx s vozem Ferrari.
18. července | Verstappen byl propuštěn z nemocnice.

GP Maďarska 2021

Pátek 30. července 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 31. července 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 1. srpna 2021
Závod 15.00