Na trať se musím vrátit ještě letos, říká Kubica

Robert Kubica se chce po své nehodě z rallye vrátit do formule 1 co nejdříve. Nejen proto, že podle svého mínění bude ještě lepší než doposud.
Na trať se musím vrátit ještě letos, říká Kubica

Kubica zažil jednu vážnou nehodu ve formuli 1 už v roce 2007, když havaroval na okruhu Gillesa Villeneuva během Grand Prix Kanady. Tehdy žádné fraktury ani jiná vážná zranění neměl, vynechal jen jeden závod a do vozu se vrátil. Tvrdí, že jako lepší pilot než dřív.

"Jezdec není jen plyn a volant, je víc," uvedl Kubica v rozhovoru pro Gazzettu dello Sport. "Je rozdíl mezi někým, kdo jezdí na 80 procent, a tím, kdo jezdí na 95 procent. Těch 15 procent tvoří schopnosti a motivace. Od roku 2007 jsem mentálně silnější jezdec. A to samé se stane teď, až budu zpět v dobré fyzické kondici. Musím se vrátit letos."

S vážnými nehodami nemá Kubica zkušenosti jen ze závodů. Jedna s velmi podobnými následky se mu přihodila v silničním provozu. "Vzpomínám si dobře na svůj stav před sedmi lety, když jsem byl v autě s kamarádem, který řídil, a narazilo do nás auto řízené opilým člověkem. Tenkrát jsme také narazili do svodidla a ohnuli ho, než jsme spadli ze srázu," vysvětloval.

"Byla to ta stejná pravá ruka, byla zmasakrovaná. Ale po čtyřech dnech jsem se necítil tak dobře jako teď, což mě uklidňuje. Doktor Ceccarelli udělal zbytek, teď mi pomáhá také." Kubica proto chce co nejvíc urychlit svoji rekonvalescenci. Důležité pro další vývoj budou dnešní operace.

Renault ústy svého šéfa Erica Boulliera několikrát řekl, že by nic neměnil na rozhodnutí nechat Kubicu závodit v rallye. Polský jezdec by se také zachoval stejně. "Kdybych to neudělal, doma bych toho litoval," přiznal s tím, že si ze své nehody vůbec nic nepamatuje. "Takže jsem to udělal a teď jsem v této posteli. Ale rallye nejsou jen vášeň, jsou náročným tréninkem pro formuli 1."

"Ve formuli 1 jezdím lépe, protože jsem loni odjel tolik rallye. Rallye pomáhá soustředění, hlavně protože se ve formuli 1 už téměř netestuje. Výkonost ve formuli 1 je součtem detailů."

S Kubicou je prakticky trvale přítomen v nemocnici jeho manažer Daniel Morelli. Pro něj byla Kubicova nehoda také obrovským šokem, který se znásobil zodpovědností, kterou vůči svému jezdci má. "Když ho přivezli, měl jen litr krve," prozradil. "Doktoři mi v neděli odpoledne řekli: ´Zavolejte rodičům toho chlapce.´ Přejel mi mráz po zádech."

Další článek: Zakazovat jezdcům aktivity mimo F1 nemá smysl, říká Renault