Na rozšiřující se kalendář musí týmy reagovat střídáním zaměstnanců

Kvůli stále narůstajícímu počtu velkých cen v rámci sezóny formule 1 budou muset týmy brzy začít střídat své zaměstnance, myslí si manažer týmu Toro Rosso Graham Watson.
Na rozšiřující se kalendář musí týmy reagovat střídáním zaměstnanců

Kalendář formule 1 se v posledních letech rozšiřuje a letos má potřetí za poslední čtyři roky 21 závodů. Od sezóny 2020 se bude nově jezdit ve Vietnamu a vlastník formule 1, společnost Liberty Media, se snaží získat další nové závody. Dlouho se například mluví o velké ceně v Miami.

Týmy formule 1 mají obvykle na každém závodě základní tým svých zaměstnanců. Pokud se však bude kalendář i nadále rozšiřovat, bude podle Watsona potřeba udělat v tomto ohledu určité změny.

F1 si registrovala nové ochranné známky pro asijské závody

F1 si registrovala nové ochranné známky pro asijské závody

„Upřímně, myslím, že jsme skoro tam,“ odpověděl na to, zda podle něj týmy musí přemýšlet nad zavedením systému střídání zaměstnanců.

„Už jsme s tím střídáním trochu začali ve většině oddělení, abychom to udrželi. U závodních mechaniků je však situace trochu složitější. Pro příští rok je v plánu nový závod ve Vietnamu,“ připomíná Watson.

„Pokud tak budeme mít celkem 22 závodů, myslím, že budeme muset vážně začít přehodnocovat, jak budeme pracovat s personálem na trati. Součástí mojí práce je také udržet motivaci. Snažím se klukům poskytnout co nejvíce volna, ale vzhledem k tomu, jak je kalendář plný, to není jednoduché.“

Polovina zaměstnanců Hondy bude pracovat s Red Bullem

Watson také řekl, že polovina zaměstnanců Hondy v rámci Toro Rosso byla pro letošní rok přesunuta k Red Bullu, který bude od letošní sezóny využívat pohonných jednotek Honda.

„Nechali jsme si 50 procent zaměstnanců Hondy, kteří s námi pracovali v roce 2018, a Red Bull dostal dalších 50 procent. Oba týmy tak mají polovinu lidí z roku 2018 a polovinu nových zaměstnanců Hondy. Myslím, že je to nejlepší a nejspravedlivější přístup,“ říká.

„Vzhledem k tomu, že máme nové lidi, musíme je co nejlépe začlenit do týmu a najít osvědčené postupy, abychom efektivně spolupracovali. Pokud nás minulost něco naučila, tak by tohle měl být jednoduchý proces a do konce prvních testů se budou všichni navzájem znát,“ věří Watson.

Foto: Getty Images / Peter Fox

Další článek: V pondělí začínají testy: jezdecké sestavy a předpověď počasí

18:08 | Grosjeanova jízda v Mercedesu se komplikuje. Demonstrační jízda o tomto víkendu byla dříve zrušena kvůli posunu GP Francie a časové kolizi se závodem IndyCar. Nyní byl odložen "na později v létě" i test a to kvůli cestovním omezením v souvislosti s koronavirem.
12:45 | Za tým United Autosport, který spoluvlastní Zak Brown, pojede v Le Mans v LMP2 Manuel Maldonado.... není to shoda jmen, jde o bratrance Pastora Maldonada.
16. června | Video Red Bull jako reklama pro ČR a SR. Video vidělo jen na YT Red Bullu zatím 515 tisíc lidí. Masivně je propagováno také na socnetech. Namátkou: FB (10,2 milionu fanoušků), Instagram týmu (5,9 milionů), Instagram značky (14,3 milionu).
16. června | Formule 3: Jezdec týmu Campos László Tóth měl pozitivní test na koronavirus. Zůstává v izolaci a nezúčastní se víkendu ve Francii.

GP Francie 2021

Pátek 18. června 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 19. června 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 20. června 2021
Závod 15.00