Na okruhy se možná vrátí desetiválce, ale v původních vozech

Bernie Ecclestone si pohrává s myšlenkou založení šampionátu historických formulí 1. Otázkou je, jestli je jeho nápad realizovatelný.
Na okruhy se možná vrátí desetiválce, ale v původních vozech

Šéf formule 1 si myslí, že by bylo zajímavé provozovat závodní sérii s historickými vozy a jezdci. Jmenovala by se Historická formule 1 a mohli by se jí účastnit piloti jako Nigel Mansell, Nelson Piquet starší nebo Martin Brundle.

„Ať už by to mělo jakýkoliv formát, chtěl bych se toho účastnit, zvlášť pokud by se to jelo v rámci F1 kalendáře,“ řekl Brundle pro Wall Street Journal.

Jiní ale tak nadšení nejsou. „Pro mě osobně to není, ale fanoušci by to asi milovali a někteří jezdci také,“ uvedl Eddie Irvine.

Nápad se líbí třeba také Gerhardu Bergerovi, ale zůstává mnoho otazníků. „Dobře strukturovaná série F1 masters by byla velmi populární u fanoušků a jezdců, a proto i u televizí, nových médií a sponzorů,“ odhadoval Brundle.

„Nejsem si ale tolik jistý vozy, se kterými jsme závodili, většina z nás, kdo mají to štěstí, že jsou ještě naživu, hodně kulhá. Abyste přilákali velká jména uplynulých dekád, myslím, že byste potřebovali bezpečnější vozy, které jsou fyzicky méně náročné na řízení.“

Také Damon Hill pochybuje. „Myslím, že většina starých jezdců chce brzy domů do postele s dobrou knihou.“

Starší formule 1 už své závody měly v letech 2005 až 2006. Většina klání ale byla zrušena a jezdci se nakonec utkali jen třikrát, z toho dvakrát vyhrál Mansell. Vozy byly moderní konstrukce s osmiválcovými motory a série neměla záštitu Bernieho Ecclestona.

Další článek: Force Indii se nelíbí struktura vedení F1. Souhlasila s ní, namítá FIA