Na Caterham si u FIA stěžuje už i HRT

Po Force Indii a Marussii přenáší spor o zneužití duševního vlastnictví na FIA také tým HRT. Chce, aby federace vyvodila důsledky z rozhodnutí soudu.
Na Caterham si u FIA stěžuje už i HRT

Soud konstatoval, že technici Aerolabu využili několik počítačových souborů Force Indie, když pracovali na voze T127 týmu Caterham v roce 2010 (tehdy se tým jmenoval Lotus Racing). Soubory CAD se údajně týkaly vířiče vzduchu, části přívodu vzduchu k zadním brzdám a zpětného zrcátka. Soud to označil za malé provinění a uložil pokutu jen 25 tisíc eur.

Jenomže konkurence v tomto rozhodnutí vycítila šanci na další osobní prospěch. Force India a Marussia oznámily, že se obrátí na FIA, aby federace prozkoumala, zda se Caterham tímto neprovinil proti pravidlům, podle kterých musí být každý tým konstruktérem vlastního auta (bez pomoci jiné stáje). Teď se přidalo HRT.

"HRT oslovilo FIA s žádostí o přezkoumání rozsudku britského soudu ve vztahu ke Caterhamu," uvedl mluvčí španělské stáje. "HRT přijme všechna opatření, která bude považovat za vhodná. Pokud došlo k něčemu zakázanému a těžil z toho někdo na úkor našeho týmu, HRT se proti tomu samozřejmě postaví."

Federace už dříve oznámila, že si počká ještě na výsledek obdobného soudního řízení, které v této kauze probíhá v Itálii. Některá média sice spekulují o tom, že si HRT brousí zuby na vyšší odměny za umístění v šampionátu, na které by v případě potrestání Caterhamu ze strany FIA dosáhlo, ale to se nezdá být reálné.

A to z jednoho prostého důvodu. Výsledky každého šampionátu se definitivně uzavírají daný rok v listopadu nebo prosinci. Poté už není možné je měnit. Vzpomeňme třeba na kauzu úmyslné nehody Nelsona Piqueta v Singapuru 2008. FIA sice dospěla k závěru, že k podvodu došlo, ale až po roce, takže nemohla Renaultu výsledek odebrat a Alonsovi vítězství z tohoto závodu zůstalo.

Nehledě na to, že je provinění Caterhamu sporné. Nejenže nemusel vědět o tom, že Aerolab použil počítačové soubory Force Indie, ale vzhledem k dílům, kterých se týkaly, zřejmě ani nezískal žádnou výhodu.

Další článek: Automobilka Lotus už není sponzorem Lotusu F1, ale název týmu se nezmění