Může žena vyhrát závod formule 1? Pochybuji, říká Michele Moutonová

Bývalá soutěžní jezdkyně Michele Moutonová se domnívá, že by pro ženskou závodnici neměl být problém do formule 1 vstoupit. S vítězením by to ale bylo horší.
Může žena vyhrát závod formule 1? Pochybuji, říká Michele Moutonová

Do formule 1 se letos znovu vrátilo téma ženské závodnice nejen proto, že s Renaultem testovala María de Villotaová. Dcera bývalého pilota F1 si dala za cíl stát se příští rok testovací jezdkyní a rok později závodní. Měla by ale šanci uspět? Podle Michele Moutonové (na obrázku vpravo, vlevo je Rahel Freyová), která závodila v rallye a dokázala se stát v roce 1982 vicemistryní WRC, zřejmě nikoliv.

Dostat se do formule 1 by žena mohla. "Jistě, pokud to bude ta správná dívka se správnými dovednostmi a dostane tu správnou příležitost," řekla Moutonová pro magazín FIA In Motion. "Je pravda, že ženy nedostávají často příležitost v top vozech, nemůžou dost testovat. To všechno je zapotřebí, ale jsem si jistá, že to nějaká dívka dokázat může."

"To ale není ta skutečná otázka. Velká otázka je, jestli může žena ve formuli 1 vyhrát, a tím si jistá nejsem. Muži a ženy se liší. Nejsme stejné konstituce a největší rozdíly jsou podle mě v oblasti emocí a citlivosti."

Moutonová využila pro svoji úvahu dvanáctileté zkušenosti z rallye. "Nikdy jsem neměla problém jet maximální rychlostí vedle 100 metrů vysoké srázu, ale když jste na závodní trati a jedete 300 km/h na rovince, cítíte se lehčí a ohroženější, alespoň u mě to tak bylo."

"Myslím, že ženy mají silnější pud sebezáchovy než muži. Je to instinkt, který je u žen rozvinutější než u mužů. A to je podle mě důležité, když dojde na tu poslední setinu sekundy. Žena se může dopracovat na vrcholovou úroveň, ale muž to prostě udělá. Bum. Jede naplno. Doufám, že je moje analýza chybná a že to tak ve skutečnosti není, ale tohle si myslím."

Podle Moutonové navíc ženám ztěžuje závodění skutečnost, že soupeří výhradně s muži. "Další důležitá věc je, že se okruhové závodění liší od rallye," pokračovala. "Na okruhu jste v přímé konfrontaci s muži a vždy tu bude šance, že než aby se nechali porazit ženou, vytlačí vás mimo trať!"

"Hodně jsem o tom mluvila s Cathy Mullerovou a v její kariéře to byl vážný problém. Bylo to pro ni frustrující. V rallye je to jiné. Bojujete proti sobě a časomíře, takže to je mnohem snazší. Nikdy jsem žádné takové problémy neměla. Dokázala jsem zrychlovat a přiblížit se špičce."

"Nemyslím, že by šlo o to, že muži nedokážou uznat nebo ocenit, co dokáží ženy jezdkyně, je to prostší. Prostě nastávají chvíle, kdy je při přímém souboji pro muže snazší ženu vytlačit, než prohrát. Vždy vtipkuji o tom, že jednou uslyším nějakého muže říkat, že se mu líbí být porážen ženou. Ale až to uslyším, budu vědět, že to není skutečný chlap!"

Další článek: Neměli jsme pohromadě ty správné lidi, vysvětluje své neúspěchy Williams

10:02 | Ferrari pokračuje v testech s vozem SF71H ve Fioranu. Sainze dnes vystřídal Mick Schumacher.
21. dubna | A testuje i Ferrari ve Fioranu... se starším vozem a normálními pneumatikami. Za volantem Sainz. V poslední době Ferrari testuje poměrně hodně. Oficiálně to vysvětleno nebylo (nebo o tom nevíme), ale může to souviset se spouštěním a potřebným laděním nového simulátoru.
21. dubna | Dnes také pokračují testy 18palcových pneumatik v Imole. Za volantem mercedesu je Valtteri Bottas.
21. dubna | V Barceloně začaly testy F3

GP Emilia Romagna 2021

Pátek 16. dubna 2021
1. trénink Bottas (1:16.564)
2. trénink Bottas (1:15:551)
Sobota 17. dubna 2021
3. trénink Verstappen (1:14.958)
Kvalifikace Hamilton (1:14.411)
Neděle 18. dubna 2021
Závod Verstappen