MST: Mateschitz chce návrat ztraceného syna. Vettel by se mohl vrátit do Red Bullu

Sebastian Vettel je aktuálně bez závodní sedačky pro příští rok. Má dvě možnosti: sehnat si sedačku v jiném týmu, nebo odejít z formule 1... byť třeba jen na rok.

Včera se uzavřela další možnost pro Sebastiana Vettela. Renault potvrdil návrat Fernanda Alonsa. Jaké jsou Vettelovy další možnosti? Spekulovalo se o Mercedesu, ale ten už naznačil, že si nejspíše ponechá současné jezdce. Další možností byl Aston Martin, ale u něj mají oba současní jezdci poměrně unikátní postavení.

Podle Vettela Binotto neříká pravdu, když zdůvodňuje jeho konec u Ferrari

Podle Vettela Binotto neříká pravdu, když zdůvodňuje jeho konec u Ferrari

Motorsport Total, který jako první přinesl informaci o Vettelově nečekaném konci u Ferrari, ve čtvrtek ráno rozvířil už tak bouřlivé vody letošní sezóny.

Sebastian Vettel podle šéfredaktora Christiana Nimmervolla možná napodobí Alonsa a vrátí se do týmu, se kterých zažil největší úspěchy – do Red Bullu.

Nimmervoll píše pro Motorsport Total, že Helmut Marko dostal rozkaz od Dietricha Mateschitze, aby nejpozději do roku 2021 přivedl „ztraceného syna“ domů.

Zatím jde ale spíše o teorii podpořenou kuloárními informacemi. V nejbližších dnech žádné oznámení očekávat nemůžeme.

Alexander Albon by se pak vrátil do AlphaTauri, kde by jezdil vedle Pierra Gaslyho. Daniil Kvjat by z týmu odešel (zase).

Vettel naznačil, čemu by se mohl věnovat po konci kariéry ve F1

Vettel naznačil, čemu by se mohl věnovat po konci kariéry ve F1

Vettelův přestup ale ještě nemá být stoprocentní. Zatím jde spíše o letní flirtování než o žádost o ruku. Musí být také splněno několik předpokladů: 

  • Za prvé je to na Albonovi. Jeho výkony musí být mnohem horší než v případě Verstappena. Má to logiku. Red Bull chce bojovat o tituly. Nepotřebují, aby Albon porážel Verstappena, ale musí dojíždět někde za ním, brát body soupeřům a získávat je do Poháru konstruktérů.
  • Za druhé musí Mateschitz přesvědčit thajskou rodinu Yoovidhyů, která vlastní 51 procent impéria Red Bullu, že by to byl dobrý nápad. Připomeňme, že Albon má kořeny v Thajsku, takže argumenty to budou muset být silné. 
  • A konečně za třetí. Vettel musí chtít. A musí „mít koule“ na to, aby se po Leclercovi postavil dalšímu mladíkovi v podobě Maxe Verstappena, což bude nejspíše ještě tvrdší oříšek.

Mateschitz má mít dvě kvality (mimo jiných): loajalitu a dobrou paměť. Stále si pamatuje, že Vettel získal pro Red Bull zatím jako jediný tituly mistra světa i na jeho senzační vítězství v Monze s Toro Rosso. Mateschitze samozřejmě bolí představa, že by měl Vettel v ještě relativně mladém věku odejít z F1.

Příští rok nemusí být ve formuli 1 poprvé po 40 letech žádný německý závodník

Příští rok nemusí být ve formuli 1 poprvé po 40 letech žádný německý závodník

Ale nejde jen o vzpomínky. Vettel už možná nemusí být tak dobrý, jako býval, ale může podat o dost lepší a stabilnější výsledky než Albon. A má zkušenosti, které se budou hodit.

Kromě toho je zde jeho marketingová hodnota. F1 bude v Rakousku od příštího roku vysílat Servus TV, kterou vlastní Red Bull. Nejde jen o Vettelovo jméno ale také o atraktivní souboj VV – Verstappen, Vettel.

Red Bull může navíc znovu silně oslovit důležitý trh německy mluvících zemí.  

Další článek: Sportovní prototypy? Možnost, kterou Ferrari reálně zvažuje

11:25 | Roy Nissany nastoupí v pátek do prvního tréninku za Williams. Nahradí Russella.
9. srpna | Leonardo da Vinci Jára da Cimrman Antonio Felix da Costa Ten posledně jmenovaný se stal šampiónem formule E.
9. srpna | Mattia Binotto nesouhlasí s Vettelem, že by byla strategie špatná. Podle Binotta ovlivnily Vettelův závod hodiny po startu.

GP Španělska 2020

Pátek 14. srpna 2020
1. trénink 11.00–12.30
2. trénink 15.00–16.30
Sobota 15. srpna 2020
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 16. srpna 2020
Závod 15.10