Moutonovou nezajímá role, jakou má Carmen Jordá

Bývalá závodnice rallye se vyjádřila k současné situaci žen v motorsportu.
Moutonovou nezajímá role, jakou má Carmen Jordá

Vítězku čtyř podniků Mistrovství světa v rallye a současnou předsedkyni Komise FIA pro ženy v motorsportu Michele Moutonovou příliš nezajímá pozice Carmen Jordy coby vývojové jezdkyně Lotusu ve Formuli 1.

Moutonová má za sebou kariéru, za kterou se rozhodně nemusí stydět. Stala se první ženou, která vyhrála závod v rallye pod hlavičkou FIA a v roce 1982 v celkovém hodnocení obsadila druhou pozici za Walterem Röhrlem!

27letá Jordá věří, že letos dostane příležitost testovat vůz F1. Její angažování do role vývojové jezdkyně přitom vzbudilo značný ohlas. Nutno totiž poznamenat, že během tří sezón, co působila v šampionátu GP3, příliš dobrých výsledků nedosáhla a nezískala ani žádný bod. 

Když byla Moutonová dotázána, co si myslí o roli Španělky v Lotusu, odpověděla: „Kdybych měla navrhnout jména pilotek, která mají na to dostat se do F1, tak bych řekla Simona de Silvestrová, Danica Patricková, Susie Wolffová a dokonce i Beitske Visserová, která si vede velmi dobře ve Formuli Renault 3.5.”

„Tyhle dívky dosáhly ve své kariéře velmi dobrých výsledků. Jiným, méně úspěšným holkám, se podařilo vyšplhat až na vrchol motorsportu. To ale více souvisí s marketingovými strategiemi a politickými důvody, a ty mě příliš nezajímají.”

Zapojit do motorsportu více žen je klíčové

Moutonová také věří, že "do motorsportu zkrátka není zapojeno dost žen". Do budoucna však velké naděje vkládá do Tatiany Calderonové (nyní závodí v Evropské Formuli 3), Lucile Cyprianové (SEAT Eurocup) a Marty Garciové (motokáry).

„Nejdůležitější je zajistit, aby měly slečny přístup ke stejnému vybavení jako kluci,” dodal Moutonová. „Když jsem závodila, měla jsem stejné vybavení jako moji rivalové. Se stejnou technikou je opravdu snadné zjistit, jestli jste dobří nebo ne.”

„Naším cílem je zajistit, aby měly dívky srovnatelné vybavení. Věci se posouvají vpřed a my začínáme vidět výsledky. Budeme ale pokračovat ve tvrdé práci za pomoci národních federací. Je to obrovský úkol, ale začínáme vidět výsledky,” uzavřela Moutonová.

Foto: Getty Images / Lars Baron

Další článek: Ricciardo podle Webbera musí "přečkat tuto bouři"

12:46 | Další změna u Charouze ve F3. Po dvou víkendech končí Hunter Yeany. Pro finále v Soči ho nahradí Ayrton Simmons, který má zkušenosti z britské F4 (tam byl druhý) nebo z asijské F3.
11:48 | 46. narozeniny dnes slaví bývalý jezdec F1 a dvojnásobný vítěz Indy 500 Juan Pablo Montoya.
19. září | F1 má tento víkend volno, ale večer ve 21:00 se jede závod IndyCar na slavném okruhu Laguna Seca. Sledovat ho můžete prostřednictvím služby DAZN (stojí 39 Kč měsíčně).
17. září | Vůz Alfy Romeo z roku 2018 se přesouvá. Nyní je k vidění v Brně u čerpací stanice Benzina Bystrcká 1276/36b. Bude tam do 23. září. Pak zamíří do Ostravy.

GP Ruska 2021

Pátek 24. září 2021
1. trénink 10.30–11.30
2. trénink 14.00–15.00
Sobota 25. září 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 26. září 2021
Závod 14.00