Mosley vyzval týmy FOTA, aby podaly bezpodmínečné přihlášky

Umožní jim to podílet se na změnách pravidel.
Prezident FIA Max Mosley písemně vyzval týmy FOTA, aby podaly bezpodmínečné přihlášky do šampionátu 2010. Díky tomu by se mohly podílet na tvorbě nových pravidel a uplatnit své námitky.

"Podle Mezinárodního sportovního kodexu (článek 66) v tuto chvíli nemůžeme změnit zveřejněná pravidla pro rok 2010, pokud nebudeme mít souhlas všech přihlášených soutěžících. Jakmile budeme mít seznam potvrzených účastníků, můžeme provést změny, za předpokladu, že dojde k jednomyslné shodě," vysvětlil Mosley.

Podílet se na tvorbě, či spíše změně nových pravidel tedy týmy můžou, pouze pokud ustoupí od své společné podmíněné přihlášky. Mosley sice nabízí spolupráci, ale týmům se pravděpodobně i nadále nebude líbit, že je tlačí do rozpočtového stropu.

"Samozřejmě to záleží na vás, ale nejjednodušší způsob, jak zajistit, že budou všichni účastnici soutěžit podle stejných pravidel, je, když se všichni přihlásí pod zveřejněný rozpočtový strop a pak budou spolupracovat na úpravách pravidel, aby byla přijatelná pro všechny," uvedl.

FIA má zveřejnit seznam potvrzených účastníků šampionátu 2010 tento týden v pátek. Téměř jistě na něm budou figurovat týmy Williams a Force India, které podaly bezpodmínečné přihlášky. Pro zbývajících osm týmů platí Mosleyho výzva a na nich také bude záležet, kolik volných míst zůstane pro zájemce o vstup do formule 1. Pokud se současné stáje s FIA domluví, zbudou tři volná místa a zájemců je nejméně deset.

Mosley připomněl, že pro změny v pravidlech bude třeba souhlasu i těchto nejméně tří nových stájí.

"Máme v plánu uskutečnit jednání všech týmů potvrzených pro šampionát 2010 ihned po 12. červnu, abychom probrali úsporná opatření, která navrhly týmy FOTA 2009. Udělali jsme si průzkum mínění některých pravděpodobných nových účastníků, co se těchto předložených návrhů týče a zpětná vazba byla pozitivní, takže by mělo být relativně snadné nalézt řešení," uvedl Mosley.

Týmy FOTA by podle prezidenta FIA měly své bezpodmínečné přihlášky podat spolu s návrhy nových pravidel nejpozději dnes.

Jednou z podmínek, kterou si kladou týmy FOTA pro účast v příštím ročníku, je podpis nové Concordské dohody všemi stranami do konce tohoto týdne. To ale podle Mosleyho nebude možné.

"Jsme připraveni okamžitě začít jednat o bezodkladném podpisu dohody. Nicméně, nelze tuto záležitost uzavřít předtím, než bude uzavřen seznam účastníků šampionátu 2010. Na poslední chvíli došlo k tvorbě několika set stránek návrhů."

"FIA také potřebuje vědět, s kým má tyto návrhy probrat. V roce 2010 tu určitě budou nové týmy a v současnosti se zdá nepravděpodobné, že všechny letošní týmy nastoupí v roce 2010. Návrhy by samozřejmě měli prodiskutovat pouze ti, kteří se příštího ročníku zúčastní," uzavřel Mosley.
Další článek: Dohnat Brawn GP bude pro nás těžké, přiznává Red Bull

11. května | Podle posledních spekulací bude GP Turecka zrušena bez náhrady. Počet závodů by klesl z 23 na 22.
11. května | Júki Cunoda dnes slaví 21. narozeniny.
11. května | Za účasti tří týmů pokračují testy 18palcových pneumatik. Tentokrát v Barceloně. Red Bull nasadí Albona, Alfa Romeo Kubicu a Alpine by mělo nasadit Kvjata (od letošního roku rezervní jezdec týmu).
10. května | Red Bull ve Španělsku zůstal. Zítra a ve středu bude testovat 18palcové pneumatiky pro rok 2022. Po oba dny bude jezdit Alex Albon.